Poprawa wyników w przemyśle, skokowy wzrost produkcji budowlanej, rosnąca sprzedaż detaliczna, średnia płaca i zatrudnienie wskazują, że PKB w III i IV kwartale bieżącego roku będzie rosło w tempie ok. 4,5 proc. – tak eksperci komentują sierpniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego o gospodarce.
Produkcja przemysłowa w Polsce była w sierpniu o 8,8 proc. wyższa niż przed rokiem. Jest to wynik zdecydowanie lepszy od prognoz, bo oczekiwano, że wzrost wyniesie ok. 6 proc. Cieszy zwłaszcza przekraczający 30 proc. – już drugi miesiąc z rzędu – wzrost produkcji budowlano-montażowej w dziale inżynierii lądowej i wodnej. Zdaniem ekspertów może to oznaczać wyraźne odbicie inwestycji publicznych w porównaniu z II kwartałem 2017 r.
Aż o 7,6 proc. wzrosła w sierpniu sprzedaż detaliczna. To oznacza, że wśród Polaków panuje optymizm i śmielej wydają pieniądze. Nic zresztą dziwnego, bo z sierpniowych danych wynika, że średnia płaca (GUS bierze pod uwagę tylko firmy zatrudniające co najmniej 10 osób) była wyższa o 6,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Przeciętna pensja to obecnie 4492,63 zł brutto, a więc na rękę ok. 3200 zł.
– To dobre informacje dla gospodarki. Widać wyraź- nie, że mamy wzrost popytu – stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej. Dodał, że mamy tak- że do czynienia ze wzrostem średniej płacy na poziomie 6,6 proc. – To bardzo wysokie tempo. Ponadto odnotowujemy również wzrost zatrudnienia na poziomie 4,6 proc. – podkreślił profesor SGH.
Ekonomiści Raiffeisen Bank Polska wysoką dynamikę zwyżki zatrudnienia tłumaczą wzrostem wynagrodzeń, który – ich zdaniem – może się przyczyniać do aktywizacji zawodowej Polaków, a tak- że tym, że rośnie liczba umów o pracę kosztem umów śmieciowych. Eksperci banku bardzo pozytywnie oceniają silny wzrost produkcji budowlano- montażowej – o 23,5 proc. w porównaniu z danymi sprzed roku. Według nich poprawa w tej kategorii przy utrzymaniu solidnego tempa wzrostu konsumpcji pozwala oczekiwać wzrostu PKB w III kwartale br. nawet na poziomie 4,4–4,5 proc.
Z optymizmem na tegoroczne perspektywy polskiej gospodarki patrzą też analitycy PKO BP. Komentując dane GUS-u, stwierdzili, że utrzymujące się silne tendencje wzrostowe pozwalają zrewidować prognozy wzrostu PKB w III i IV kwartale br. do 4,5 proc. w ujęciu rocznym, a według nich w całym 2017 r. wzrost PKB wyniesie 4,2 proc.