Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem zapewnia bliższy kontakt młodzieży z Radą Ministrów. Pokolenia starsze, politycy i instytucje polityczne muszą być otwarci na postulaty młodych pokoleń – mówił w czwartek przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński na konferencji podsumowującej działalność rady.
Wicepremier Gliński zaznaczył, że instytucja ta służy realizacji polityki promłodzieżowej polskiego rządu.
- Od kilku lat nastąpiły istotne zmiany i reformy systemu współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi, w tym z organizacjami młodzieżowymi. Powstał Komitet ds. Pożytku Publicznego, Narodowy Instytut Wolności i szereg nowych programów, m.in. programy wsparcia organizacji harcerskich, uniwersytetów ludowych oraz nowe programy wsparcia domów spotkań czy wsparcia rzemiosła – powiedział w czwartek wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Jego zdaniem polityka młodzieżowa jest bardzo ważna
- Dlatego powołaliśmy urząd pełnomocnika rządu ds. młodzieży, którym jest minister Piotr Mazurek, powołaliśmy też Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która zapewnia bliższy kontakt środowisk młodzieżowych, ich postulatów i problemów z resortami, z Radą Ministrów – dodał.
Wicepremier, Minister @MKDNiS @PiotrGlinski w #Warszawa: Polityka młodzieżowa jest czymś ważnym i oczywistym. Powołaliśmy Radę ds. Dialogu z Młodym Pokoleniem czyli ciało, które zapewnia bliższy kontakt środowisk młodzieżowych, ich postulatów, ich problemów z resortami.
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 22, 2021
- Te nowe instytucje ułatwiają kontakt młodzieży z politykami, ale również uruchamiają i wzmacniają proces wychowania młodzieży do demokracji, kształtowania odpowiedzialnych postaw, angażowania się w życie publiczne – tłumaczył. Dodał, że zwiększone zostały środki publiczne na działania promłodzieżowe i działania młodzieży zrzeszonej w organizacjach pozarządowych.
Gliński podkreślił, że młode pokolenie zadecyduje o przyszłości Polski, bo współczesny świat niesie wiele wyzwań kulturowych, cywilizacyjnych, technologicznych i społecznych.
- Temu wszystkiemu musimy sprostać i musimy to robić razem z młodymi ludźmi. Pokolenia starsze, politycy i instytucje polityczne muszą być otwarci na postulaty młodych pokoleń, dlatego młodzi ludzie polityką młodzieżową zajmują się także w rządzie – powiedział prof. Gliński.
Z kolei pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, podsumowując pierwszą kadencję działalności Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, podkreślił, że największym sukcesem jest ustawa, która na wszystkich poziomach samorządu terytorialnego w Polsce ustanawia instytucje silnych rad młodzieżowych, których kompetencje są gwarantowane ustawowo. Wskazał m.in. na prawo do zwracania się do władz samorządowych, organu wykonawczego z pytaniami, interpelacjami i udział w stanowieniu prawa dotyczącego młodych ludzi.
Mazurek podkreślił, że stworzono w prawie polskim mechanizm zobowiązujący samorządy do rozpatrzenia wniosku o powołanie rady młodzieży w okresie trzech miesięcy od jego złożenia.
- Mieliśmy patologiczne sytuacje, w których samorządy przez całą kadencję nie poddawały pod głosowanie poprawnie złożonego wniosku przez młodych, którzy chcieli działać – mówił.
Wicepremier, Minister @MKDNiS @PiotrGlinski w #Warszawa: Dofinansujemy 260 inwestycji lokalnych w całej Polsce na kwotę 374 mln zł. Inwestycje te będą mogły być uruchamiane jeszcze w tym roku. #SportowaPolska
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 22, 2021
Podczas konferencji ogłoszono nowy konkurs
- Ogłaszamy konkurs Ambasador Młodego Pokolenia, w którym można będzie się ubiegać w dziewięciu kategoriach. W ramach tego konkursu będziemy wspierać osoby, które są wzorem godnym naśladowania pod względem etyczno-moralnym i intelektualnym, które np. niosły pomoc w czasie pandemii osobom najsłabszym, robią to bezinteresownie, w formie wolontariatu – mówił Mazurek.
Powiedział, że w konkursie zostaną nagrodzone najaktywniejsze rady młodzieżowe na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.
Według Mazurka nagrody mają zostać przyznane samorządom, "otwartym na młodzież, które wspierają młodzieżowe rady, środowiska młodzieżowe i zachęcają do zaangażowania dla dobra wspólnego".
- Będziemy przyznawać nagrody mecenasom młodego pokolenia, czyli takiej osobie, która swoimi działaniami przyczynia się do realizacji postulatów młodych ludzi, działa aktywnie na rzecz sektora młodzieżowego – dodał.
Oprócz tego mają być nagradzane organizacje pozarządowe, firmy, wydarzenia, które wspierają zaangażowanie młodych, a także lider młodego pokolenia – najaktywniejszy działacz, szkoły, uczelnie i środowiska naukowe – zapowiedział Mazurek.
Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski podsumował działania jej pierwszej edycji. Zaznaczył, że istotnym działaniem było "opiniowanie aktów prawnych, dzięki którym np. w programach obywatelskich uwzględnia się aspekt ekologiczny oraz to, czy dane działanie jest realizowane we współpracy z młodzieżową radą". Przekazał, że młodzież pomagała seniorom podczas epidemii.
Podkreślił, że rada organizowała konferencje dla samorządów uczniowskich, inicjatywy dotyczące polityki międzynarodowej i uczestniczyła w Unijnym Dialogu Młodzieżowym. Do jej sukcesów zaliczył także podwyższenie kwoty stypendium prezesa Rady Ministrów i rozszerzenie możliwości jego przyznania dla dwóch uczniów.
Wicepremier, Minister @MKDNiS @PiotrGlinski w #Warszawa: 567 mln przeznaczamy na inwestycje w polskim sporcie, z czego 400 mln jest przeznaczone na lokalną infrastrukturę sportową. #SportowaPolska
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 22, 2021
Przedstawiciele rady zachęcali także młodych do zaangażowania się w działalność młodzieżowych rad i do zgłaszania swojej kandydatury do Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, której nowa kadencja rozpocznie się jesienią 2021 r.
- Młodzież ma swój współudział w decydowaniu o tym, co się dzieje na poziomie samorządu i to jest szczególnie ważne. Dzisiaj dzięki postępowi technologicznemu różnica w postrzeganiu świata między pokoleniami jest coraz większa – podkreślił Wasilewski.
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Powołano ją w 2019 r. Głównymi jej zadaniami są m.in. wyrażanie opinii o projektach aktów prawnych i o programach rządowych w zakresie dotyczącym młodego pokolenia, a także inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zwiększania poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi w Polsce.
Rada składa się z nie mniej niż 20 i nie więcej niż 35 osób. Jej członkami są przedstawiciele prezydenta, premiera, rzecznika praw dziecka, ministra właściwego ds. oświaty i wychowania, ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki, ministra właściwego ds. kultury fizycznej, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
W skład rady wchodzą także m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego i Parlamentu Studentów RP, którzy będą stanowić w sumie co najmniej połowę jej składu. Członkostwo w radzie będzie kadencyjne. Kadencja ma trwać dwa lata.
Z kolei młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego to fakultatywne organy o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym. Reprezentują one młodzież odpowiednio na poziomie gminy, powiatu lub województwa.