Polacy odrzucają Zielony Ład i „jednoczenie Europy” pod „niemieckim przewodem”. Przeciwni temu są nawet zwolennicy Tuska!
Według badania dr Katarzyny Obłąkowskiej i dr. Artura Bartoszewicza przeprowadzonego dla NSZZ „Solidarność”, a opublikowanego na portalu Tysol.pl, Polacy w zdecydowanej przewadze odrzucają europejską politykę Zielonego Ładu, jak również starania o stworzenie europejskiego superpaństwa.
Wyniki badania pt. „Polacy o Zielonym Ładzie” są obecnie opracowywane, a zwieńczeniem tego będzie publikacja szczegółowego raportu, który zostanie przedstawiony członkom rządu koalicji 13 grudnia oraz parlamentarzystom. Docelowo ma również trafić do najważniejszych unijnych instytucji w Brukseli. Autorzy liczą, że inicjatywa ta zapoczątkuje podobne ruchy w pozostałych państwach członkowskich UE.
Jak wskazuje badanie, Polacy w przytłaczającej większości - 80 proc. - zdecydowanie odrzucają pomysł implementacji zasad zapisanych w polityce Zielonego Ładu w obecnej formie, a 34,9 proc. twierdzi, że cała polityka unijna powinna zostać odrzucona w całości. 42,9 proc. ankietowanych stwierdziło natomiast, że należałoby wprowadzić w dotychczasowej unijnej polityce zasadnicze zmiany, jeśli jej przyjęcie miałoby być w ogóle rozważane przez polski rząd.
Co ciekawe, nawet najbardziej euroentuzjastycznie nastawieni Polacy uważają, że Zielony Ład powinien ulec choćby kosmetycznym zmianom. Twierdzi tak 19 proc. respondentów badania. Bezkrytycznego przyjęcia Zielonego Ładu chce zaledwie 3,3 proc.
Dr Obłąkowska oceniła, że Polacy zwyczajnie boją się skutków wprowadzenia unijnej polityki Zielonego Ładu, zaś grupami, które wyrażają największe zaniepokojenie są właściciele firm oraz rolnicy. Wynika to zapewne z tego, że nie mają oni możliwości obliczenia kosztów polityki Zielonego Ładu po wprowadzeniu jego przepisów.
W związku z tym nie jest też dziełem przypadku, że społeczeństwo polskie wyraża również bardzo mocne poparcie dla strajku rolników, bo aż 41,3 proc. w stosunku do sceptycznie nastawionej grupy 23,1 proc.
Z tego wynika też logiczna postawa domagania się rozpisania ogólnonarodowego, wiążącego referendum ws. wprowadzenia w Polsce Zielonego Ładu. Taką inicjatywę dobrze widzi ponad połowa Polaków (56,5 proc.), zaś 26,4 proc. nie widzi powodu dla przeprowadzenia takiego referendum. Także i w tym kontekście grupą społeczną, która najżarliwiej domaga się referendum, są rolnicy, ale także pracownicy przemysłu, budownictwa i pracownicy biurowi.
Polska suwerenna jest największą wartością!
Postawione w badaniu pytanie o likwidację państwa polskiego poprzez włączenie go w strukturę federalnej UE także nie pozostawia żadnych złudzeń. Aż 69 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie nie życzy sobie takiego scenariusza, a 14 proc., że „raczej nie”, to w całości daje aż 83 proc. Jedynie 3 proc. Polaków opowiedziało się za rezygnacją z niepodległości.
Co więcej, 62,2 proc. Polaków wraża zadecydowane poparcie dla idei UE jako Europy Ojczyzn, czyli dobrowolnie skonfederowanych niepodległych państw, jak przyświecało to jej chadeckim Ojcom Założycielom. Jeśli jednak brukselskie elity naciskałyby na zmianę struktury i formy Unii Europejskiej, to musieliby liczyć się ze wzrastającym oporem. Obecnie 22,4 proc. Polaków popiera wystąpienie kraju z UE. Autorzy badania zauważyli, że podobne rezultaty osiągane były w Wielkiej Brytanii w sondażach przeprowadzanych przez UKIP przed rozpoczęciem procedury brexitowej.
Wciąż jednak ponad 60 proc. Polaków popiera członkostwo kraju w Unii Europejskiej, aczkolwiek - jak było to zaznaczone wcześniej - odnosi się to do idei Europy Ojczyzn, nie zaś sfeudalizowanej struktury ponadpaństwowej.
Badanie „Polacy o Zielonym Ładzie” zostało przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja tego roku na próbie 1213 osób przy maksymalnym błędzie 3,7 proc.