Polacy niezadowoleni z sytuacji w kraju. Większość uważa, że idziemy w złym kierunku
Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, jedynie co trzeci badany (32 proc.) myśli pozytywnie o biegu spraw w naszym kraju, a 16 proc. nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu TNS Polska.
Opinie o polskiej gospodarce są podzielone: 50 proc. badanych uważa, że znajduje się w stanie kryzysu; przy czym 38 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 12 proc. - głęboki.
W ocenie 45 proc. Polaków krajowa gospodarka się rozwija, z czego 41 proc. respondentów ocenia, że jest to powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonanych jest jedynie 4 proc. badanych. 5 proc. ankietowanych nie ma opinii na ten temat i odpowiada: „trudno powiedzieć”.
Obecne wyniki niewiele różnią się od tych uzyskanych w listopadzie. O 2 punkty proc. wzrósł poziom odpowiedzi pozytywnych, ale także o 2 punkty wzrósł udział ocen negatywnych.
Prawie połowa Polaków (47 proc.) jest przekonana, że w ciągu najbliższych trzech lat nic się nie zmieni w Polsce pod względem materialnych warunków życia.
Niemal jedna czwarta badanych (24 proc.) uważa, że materialne warunki życia poprawią się i tyle samo (25 proc.) - że ulegną pogorszeniu. 4 proc. nie ma zdania w tej kwestii. W porównaniu do wyników z listopada odsetek pozytywnych prognoz nieznacznie spadł (o 3 punkty proc.), natomiast negatywnych wzrósł o 4 punkty proc.
Większość Polaków (67 proc.) uważa, że znalezienie pracy w kraju jest bardzo trudne lub niemożliwe: z tego 51 proc. uważa, że trudno znaleźć jakąkolwiek pracę, a 16 proc., że w ogóle nie można jej znaleźć.
Blisko jedna trzecia ankietowanych (30 proc.) jest zdania, że w Polsce można znaleźć zatrudnienie. Jedynie trzech na stu Polaków (3 proc.) sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 27 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. W porównaniu z listopadem grudniowe oceny pozytywne pozostają na podobnym poziomie (spadek o 1 punkt procentowy); poziom ocen negatywnych wzrósł o 3 punkty proc.
Badanie zrealizowano od 5 do 10 grudnia 2014 r. na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku powyżej 15 lat.