Pierwsza dama przeciwko hejtowi w internecie
„STOP dla hejtu w Internecie” było hasłem kolejnej debaty z cyklu Eksperci Pytają Młodych zainicjowanego przez Małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę.
- Jestem przekonana, że dzisiaj uda się nam zrobić coś dobrego. Wierzę, że małe rzeczy mogą zmieniać świat na lepsze. Jeżeli każdy z nas powie STOP dla hejtu w Internecie, jeśli wy namówicie do tego swoje koleżanki, swoich kolegów czy rodzeństwo, jeżeli nigdy nie będziemy biernie przyglądać się wirtualnej przemocy, to wtedy na pewno nam się uda! - powiedziała Pierwsza Dama.
- Internet jest najważniejszym obszarem waszej ekspresji, komunikowania się z rówieśnikami, a także jest to narzędzie, za pomocą którego umieszczacie istotne dla was i o was informacje - mówiła Pierwsza Dama do zebranych w sali kolumnowej dzieci i młodzieży.
Małżonka Prezydenta RP zaznaczyła, że podczas wielu rozmów z uczniami na terenie całej Polski miała okazję przekonać się, że hejt jest żywym problemem wśród młodych ludzi. Poczucie bezkarności i anonimowości w sieci dają większą odwagę wypowiedzi.
- Wyrażanie własnego zdania zamieniło się w narzędzie wyśmiewania, obrażania i upokarzania drugiego człowieka - ostrzegała Agata Kornhauser-Duda. Przyznała też, że gdy z raportu dowiedziała się, iż dla co siódmego młodego człowieka hejt stał się codziennością, gdyż sam hejtuje i doświadcza hejtu, a co trzecia osoba padła ofiarą hejterów, nabrała pewności, że debata na ten temat jest konieczna.
Wydarzenie w Pałacu Prezydenckim zostało zorganizowane we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz ekspertami w dziedzinach Internetu, prawa, psychologii czy socjologii. Spotkania młodych z profesjonalistami, mądrymi i twórczymi ludźmi, są doskonałą przestrzenią do nabywania przez młodzież kompetencji i umiejętności.
Debacie towarzyszyły warsztat i panele dyskusyjne dotykające zjawisk psychologicznych, społecznych i etycznych konsekwencji hejtu czy sposobów walki z mową nienawiści. Nie zabrakło także dyskusji o znaczeniu edukacji prawnej i formach rozwiązywania konfliktów w szkole.
W spotkaniu wzięli udział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, sędzia Anna Maria Wesołowska, psycholog dr Aleksandra Piotrowska, Jakub Turowski z Facebook Polska, Marta Rybicka z Agencji Badawczej IQS, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. Józef Kloch, dziennikarz dr Tomasz Rożek, Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Monika Piasecka z Global Dignity Poland. Debatę poprowadził dziennikarz Maciej Kurzajewski.