Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewniła, że nie zabraknie pieniędzy na dodatkowe zasiłki. Uścińska zaznaczyła, że Polska ma za sobą najdłuższy okres wsparcia rodziców
Od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe zasady epidemiczne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie w Polsce, w tym także w klasach I-III, będą uczyć się zdalnie.
Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie, lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.
Prezes ZUS zapewniła, że pieniędzy na zasiłki opiekuńcze nie zabraknie
- Mamy zagwarantowane środki na to zadanie. Korzystamy z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz pozwala na uzupełnienie dodatkowych wydatków, w tym na zasiłki opiekuńcze - podkreśliła prof. Uścińska.
Zwróciła uwagę, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze objęły ponad 1 mln 340 tys. spraw, na kwotę ok. 1 mld zł.
- Należy jednak pamiętać, że nie tylko ZUS wypłaca dodatkowe zasiłki opiekuńcze, ale także pracodawcy. Oni kompensują te wydatki, pomniejszając odpowiednio należne składki - wyjaśniła szefowa ZUS.
- To niespotykane rozwiązanie, żeby tak długo gwarantować zabezpieczenie materialne rodzicom - dodała prezes ZUS.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest na opiekę nad dziećmi do 8 lat i i na opiekę nad starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje on ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy z urlopu wychowawczego).
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na zasadach ogólnych.