Przejdź do treści
PiS przedstawia swój program dla Białegostoku! Skończyć z betonozą, poprawić bezpieczeństwo, rozbudować infrastrukturę...
zdjęcie nadesłane

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło wczoraj swój pomysł na Białystok. Plan skierowany jest przede wszystkim do osiedli Dziesięciny i Antoniuk, ale nie tylko. O dalszych zamiarach kandydatów do władz miejskich będziemy oczywiście informować.

Utworzenie komisariatów Policji na Dziesięcinach i Antoniuku, przebudowa kanalizacji deszczowej, rozbudowa infrastruktury sportowej,
modernizacja istniejących i tworzenie nowych osiedlowych ryneczków, rozbudowa infrastruktury drogowej, budowa nowych chodników, parkingów i ścieżek rowerowych, to główne założenia programowe skierowane do mieszkańców obu dzielnic, a przedstawione podczas konferencji na osiedlowym ryneczku przy ul. Gajowej przez kandydata na prezydenta Białegostoku Henryka Dębowskiego i kandydatów do Rady Miasta.

"Chcemy przede wszystkim modernizować i budować nowe ryneczki na białostockich osiedlach. Te ryneczki służą lokalnym przedsiębiorcom. Chcielibyśmy, żeby w ten sposób powstały nowe miejsca pracy, a mieszkańcy Białegostoku mogli kupować świeże, zdrowe, rodzime produkty" – mówił kandydat na prezydenta Białegostoku Henryk Dębowski. Wspomniał też o potrzebie rozbudowy infrastruktury drogowej, konieczności budowy nowych chodników, parkingów, ścieżek rowerowych.

"Znaczącym problemem jest niedrożna i niewydolna kanalizacja deszczowa" – zauważyła Anna Kamieńska, kandydatka do Rady Miasta, dodając: " Zmniejszanie aktywnej powierzchni (trawników, klombów, terenów zadrzewionych) i rosnąca "betonoza" Białegostoku dotknęła również Dziesięciny i narasta przy okazji przebudowy dróg osiedlowych i chodników. Prowadzi to do tego, że coraz więcej wody nie zostaje zatrzymanej przez glebę ale trafia do kanalizacji deszczowej. Dlatego będziemy dążyli do tego, aby na Dziesięcinach przebudowana została kanalizacja deszczowa (zwłaszcza w rejonie ulic Dziesięciny, Orzechowa, Jałowcowa) oraz odbetonowania osiedla. To niezbędne: podczas intensywnych opadów woda tworzy ze studzienek gejzery, zalewa ulice i piwnice domów mieszkalnych i bloków".

Dziesięciny to jedna z największych dzielnic mieszkaniowych Białegostoku zamieszkana przez ponad 1/5 populacji miasta. Niestety ma ona ograniczony dostęp do infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Boisko przy SP 47, które jest w dobrym stanie, poza godzinami pracy szkoły jest niedostępne dla mieszkańców osiedla. Powodem jest trudne sąsiedztwo, jednak władze miasta zamiast rozwiązać problem, zamknęły boisko. "Dlatego zamierzamy doprowadzić do wprowadzenia rozwiązań np. budowy ekranów wygłuszających, które pozwolą korzystać z obiektów sportowych oraz wyremontować boiska szkolne w innych częściach osiedla Dziesięciny. Chcemy również aby - tak jak to jest np. przy SP 32 na Osiedlu Pietrasze zbudować niewielki basen w tej części miasta i umiejscowić go przy jednej ze szkół" - mówił Paweł Myszkowski, kandydat do Rady Miasta.

Białystok wcale nie jest tak bezpieczny miastem, jak utrzymuje obecny włodarz. "Dziesięciny należą do osiedli, na których należy zadbać w zakresie bezpieczeństwa: liczba drobnych przestępstw i naruszeń porządku jest tu na tyle znacząca, że mieszkańcy potrzebują poprawy tej sytuacji. Dlatego zamierzamy wprowadzić rozbudowany monitoring osiedla - szczególnie w miejscach, w których często mieszkańcy czują się zagrożeni oraz inicjatywy miasta dla utworzenia Komisariatu Policji i nawiązania współpracy z Policją w tym zakresie" – zapewniała Agnieszka Kulesza, kandydatka do Rady Miasta.

"Osiedle Dziesięciny to w ogromnej części teren zarządzany przez spółdzielnię mieszkaniową. Niektóre inwestycje (np. zwiększenie liczby miejsc parkingowych, przebudowa asflatowych boisk do koszykówki) wymagają nawiązania aktywnej współpracy ze spółdzielnią" – zauważyła kandydatka na radną Agnieszka Rzeszewska. Dlatego radni zamierzają doprowadzić do wejścia w partnerstwo publiczno-prywatne ze spółdzielnią w sprawach inwestycyjnych i rozpoczęcie porządkowania tych kwestii jak również w sprawach inwestycji niezbędnych dla mieszkańców, które przerastają możliwości spółdzielni mieszkaniowej. Do takich obiektów należą przede wszystkim place zabaw oraz miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców.

materiały prasowe, Portal TV Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?