Rój Perseidów można oglądać na nocnym niebie od 27 lipca. 12 sierpnia wieczorem czeka nas kumulacja tego widowiska. Obserwację ułatwi ciemne, bezksiężycowe niebo.
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy.
Perseidy są obserwowane od około dwóch tysięcy lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, co wiąże się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci 10 sierpnia.
Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej Perseid obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.
Do obserwacji roju Perseidów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Najlepiej udać się w miejsce jak najmniej zanieczyszczone sztucznym światłem. Obserwacje nieba prowadzone z dala od miasta mogą potroić liczbę dostrzeżonych spadających gwiazd.
Kumulacja Perseid w tym roku zacznie się w nocy 12 sierpnia o godz. 21 i potrwa co najmniej do północy. Meteory mogą być najlepiej widoczne w czasie najciemniejszej części nocy, czyli między godziną 2 a świtem.