W czwartek zaćmienie Słońca. Będzie widoczne również w Polsce

Zjawisko najwcześniej będzie widoczne na zachodzie Polski
Fot. pixabay/enriquelopezgarre

Zaćmienie Słońca występuje w sytuacji, kiedy Księżyc znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest on wtedy w nowiu. Jednak ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

Czwartkowe zaćmienie będzie obrączkowym. Wszystko przez to, że Słońce i Księżyc są w różnych momentach czasu, w różnych odległościach od Ziemi. Pomimo, że główny pas zaćmienia nie będzie nas Polską, to na północy Polski będzie szansa ujrzeć częściową fazę zaćmienia słońca.

Częściowe zaćmienie Słońca najwcześniej będzie widoczne na zachodzie Polski, a następnie zacznie się przesuwać na wschód w głąb kraju. Przykryta tarcza słońca podczas zaćmienia obrączkowego widoczna będzie w maksymalnej fazie zaledwie tylko 7-10 minut. Początek zjawiska astronomicznego nastąpi o 11:48, faza maksymalna będzie miała miejsce około 12:49, a koniec zaćmienia o 13:52.

Warto zaznaczyć, że jeżeli ktoś nie będzie wiedzieć o tym zjawisku, to go nie zauważy, bo nie będzie odczuwalnie zmniejszona jasność natężenia światła.

Aby zobaczyć zaćmienie częściowe, potrzebny jest sposób na osłabienie światła Słońca, gdyż choć fragment tarczy słonecznej jest przesłonięty przez Księżyc, to i tak blask naszej gwiazdy jest„oślepiający”.

Źródło: radio.opole

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy