Para Prezydencka spotkała się z organizatorami „Obiadów dla Bohaterów”. „Oni walczyli o naszą Wolność, my walczymy o Ich zdrowie”
„Oni walczyli o naszą Wolność, my walczymy o Ich zdrowie” to słowa przewodnie akcji wsparcia kombatantów w czasie pandemii COVID-19. Wśród wolontariuszy jest Agata Kornhauser-Duda, która niemal codziennie rozwoziła obiady warszawskim bohaterom. Para Prezydencka z organizatorami akcji: członkami zarządu Fundacji Nie zapomnij o nas.
W ciągu 101 dni trwania pierwszej edycji wydarzenia, wiosną ubiegłego roku, zapewniono ok. 42 tys. ciepłych posiłków dla 350 weteranów w całym kraju. Pomoc otrzymywali również ich bliscy oraz opiekunowie. Uroczysty finał z udziałem przedstawicieli zaangażowanych w akcję organizacji i instytucji odbył się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie podsumowano wydarzenie oraz podziękowano wolontariuszom, darczyńcom i restauratorom, którzy gotowali dla kombatantów. Wówczas wsparciem objęto również współczesnych bohaterów: pracowników służby zdrowia.
Oprócz dostarczania posiłków, wolontariusze wspierają weteranów w ich codziennych czynnościach: zakupach, realizacji recept czy transporcie na badania. Ponadto, każdego dnia wykonują dziesiątki telefonów, aby ustalić potrzeby kombatantów oraz zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Codziennie w niesienie pomocy zaangażowanych jest 30 wolontariuszy oraz żołnierze i funkcjonariusze służb.
– Bardzo dziękuję, że obdarzyliście mnie Państwo zaufaniem. Taki wolontariat to doświadczenie życia – mówiła w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama.
(fot. G. Jakubowski/KPRP)
Korpus rehabilitacyjny
W spotkaniu z Parą Prezydencką wzięli udział Patryk Markuszewski, Prezes Zarządu Fundacji Nie zapomnij o nas oraz Karolina Bałdyga i Krzysztof Krzemiński. Rozmowa dotyczyła również pilotażowego programu „Korpus Rehabilitacyjny dla Powstańców Warszawskich”, którego celem jest umożliwienie udziału w rehabilitacji osobom z grupy wysokiego ryzyka, które z uwagi na pandemię zaniechały leczenia.
Mówiono o kolejnych planowanych projektach, jak również o działaniach fundacji na rzecz przywracania pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego, w tym o odbudowie i remontach zapomnianych i zniszczonych mogił powstańczych. Do końca ubiegłego roku wyremontowano 1500 grobów, a na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto symboliczną mogiłę dzieci poległych w Powstaniu Warszawskim. Upamiętniony został m.in. 11-letni łącznik Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały”, którego ciała nigdy nie odnaleziono.
Tematem spotkania była też pomoc Polakom z Kresów Wschodnich, którą zajmuje się Stowarzyszenie Odra-Niemen zaangażowane w projekt „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”.