Przejdź do treści
Państwo Środka ważnym partnerem Trójmorza? Marek Magierowski w Chinach
msz.gov.pl

Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami?– podkreślił wiceminister Marek Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.

Udział w IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów formatu Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (16+1) był głównym punktem wizyty wiceministra Magierowskiego w Pekinie. Podczas spotkania omówiono bieżące wydarzenia w ramach formatu, a także przygotowania do tegorocznego szczytu premierów, który odbędzie się jesienią na Węgrzech. Podczas dyskusji wiceszef polskiego MSZ przedstawił propozycje zwiększenia efektywności funkcjonowania formatu 16+1, odniósł się do obszarów współpracy sektorowej, a także poinformował o planowanych na ten rok przez Polskę przedsięwzięciach w ramach 16+1, w tym II spotkaniu ministrów transportu.

Podczas wizyty w Pekinie wiceminister Magierowski rozmawiał także z odpowiadającym za politykę europejską wiceministrem spraw zagranicznych Wang Chao. Spotkanie poświęcone było przeglądowi stosunków polsko-chińskich oraz planom naszych państw na najbliższą przyszłość. Wiceminister Magierowski podkreślił gotowość Polski do współpracy z Chinami nie tylko w sprawach dwustronnych, ale również w poszukiwaniu odpowiedzi na istotne wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową, takie jak pokój i stabilność w Europie i Azji, w tym na Ukrainie, w Afganistanie i na Półwyspie Koreańskim. Będzie to miało szczególne znaczenie po objęciu przez Polskę 1 stycznia 2018 r. niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wiceminister Wang Chao podkreślił, że stosunki polsko-chińskie cechuje nie tylko bardzo dobra atmosfera polityczna, budowana regularnymi kontaktami na najwyższym szczeblu, ale również dojrzałość i wszechstronność. Zadeklarował gotowość Chin do współpracy z Polską na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, wysoko oceniając aktywność naszego kraju na arenie międzynarodowej, w tym w rozwijaniu relacji między Unią Europejską a Chinami. Wiceministrowie uzgodnili, że w nieodległym terminie odbędą kolejną rundę polsko-chińskiego dialogu strategicznego, a także będą wspólnie działać na rzecz rozwijania uzgodnionych mechanizmów dwustronnych, takich jak regularne spotkania premierów obu państw czy Polsko-Chiński Komitet Międzyrządowy.

Ważnymi punktami wizyty wiceministra Magierowskiego były również rozmowa z ambasadorem Unii Europejskiej w Chińskiej Republice Ludowej i Mongolii Hansem Dietmarem Schweisgutem, seria konsultacji z przedstawicielami najważniejszych pekińskich think-tanków i ośrodków analitycznych, m.in. Chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (CIIS), Chińskiej Akademii Współczesnych Stosunków Międzynarodowych (CICIR), Chińskiego Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej (CCIEE), a także spotkanie z korespondentami zagranicznych mediów w Chinach.

Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (16+1) jest formatem współpracy zapoczątkowanym w 2012 r. na szczycie w Warszawie. Ugrupowanie zrzesza jedenaście państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry), pięć państw bałkańskich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia) oraz Chiny. Najważniejszymi punktami w ramach inicjatywy 16+1 są doroczne szczyty z udziałem premierów. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2016 r. w Rydze. Najbliższy, VI szczyt z udziałem szefów rządów państw biorących udział w konsultacjach wielostronnych odbędzie się jesienią br. na Węgrzech.

msz.gov.pl

Wiadomości

Stany alarmowe na Odrze. Co z Wrocławiem? Sprawdź!

Przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Jakubiak: Nie byłoby tego kataklizmu. Można było to zrobić

...przez ściśnięte gardło - reportaż Janusza Życzkowskiego

Cofki na dopływach Odry. Co ma na to wpływ?

Fala na Odrze uległa spłaszczeniu. Czy to dobrze?

Hezbollah potwierdził śmierć swego głównego dowódcy

Selfie z niedźwiedziem - "atrakcja turystyczna" groźna dla ludzi i zwierząt

Woda we Wrocławiu powoli zaczyna opadać. Szczyt w Brzegu Dolnym

Chcą ograniczyć opiekę medyczną dla migrantów

WOT chcieli rozwiązać, za kasę dla strażaków aresztować. Połkną własne języki?

Uściński: kryzys pokazał jedno - rząd sobie nie radzi

Uwaga na oszustów! Próbują wyłudzić pieniądze od powodzian

Dlaczego państwo faworyzuje WOŚP, a nie pomaga wprost?

Dzisiaj informacje TV Republika

Najnowsze

Stany alarmowe na Odrze. Co z Wrocławiem? Sprawdź!

Cofki na dopływach Odry. Co ma na to wpływ?

Fala na Odrze uległa spłaszczeniu. Czy to dobrze?

Hezbollah potwierdził śmierć swego głównego dowódcy

Selfie z niedźwiedziem - "atrakcja turystyczna" groźna dla ludzi i zwierząt

Przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Jakubiak: Nie byłoby tego kataklizmu. Można było to zrobić

...przez ściśnięte gardło - reportaż Janusza Życzkowskiego