"Pałacyk Michla" w wykonaniu wirtualnego chóru. Rocznica powstania warszawskiego coraz bliżej!
Zbliżają się obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tegoroczne uroczystości z powodu koronawirusa mają jednak zmieniony charakter.
Jan Ołdakowski na antenie Polskiego Radia wskazywał, że część uroczystości rocznicowych odbędzie się w innym trybie.
- Największe spotkanie, które co roku miało miejsce na pl. Józefa Piłsudskiego, gdzie razem śpiewaliśmy piosenki powstańcze, w tym roku będzie wydarzeniem zdalnym - wyjaśniał.
Akcja JednymGłosem stanowi swoistą odpowiedź na pandemię. Polega na stworzeniu przez wszystkich chętnych wspólnego teledysku do piosenki "Pałacyk Michla". Nagranie z własnym wykonaniem piosenki należy przesłać do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie pracownicy przy wsparciu zaproszonych artystów zmontują obraz i dźwięk.
Mam świadomość, że pokolenie dzisiejszych nastolatków jest ostatnim, które ma okazję spotkać się z żołnierzami Armii Krajowej czy powstańcami, z ludźmi którzy są naprawdę wyjątkowi. To były jedne z wybitniejszych pokoleń w dziejach Polski, ukształtowane przez krótki okres wolnej Polski, które wchodziło w dorosłość w czasie okupacji niemieckiej, a dla którego mottem życiowym było zaangażowanie w sprawy wspólne, ci ludzie są niejako ambasadorami polskiej historii - powiedział Jan Ołdakowski.
W tym roku, dzięki Wam i Waszemu odzewowi przekonaliśmy się, że są wartości, które każdy z nas ma sercu. Że nawet wirtualnie, potrafimy stanąć ramię w ramię i JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdziekolwiek byliście: w Polsce i zagranicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci.
Dzięki Waszemu odzewowi udało się nam stworzyć wirtualny chór i nagrać teledysk do utworu „Pałacyk Michla”. Mamy nadzieję, że każdego roku będzie Was więcej i uda się nam wspólnie stworzyć wirtualny śpiewnik - pamiątkę dla kolejnych, już cyfrowych pokoleń.– czytamy na facebookowym profilu akcji #JednymGłosem.