Ostatni tydzień karnawału. Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu
Codziennie alkohol pije aż 10 proc. Polaków, a tylko 19 proc. deklaruje całkowitą abstynencję – wynika z danych zebranych w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021. Kościół zachęca do życia w trzeźwości. W ostatnią niedzielę karnawału rozpoczyna się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu - przypomina Katolicka Agencja Informacyjna.
55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa od 27 lutego do 5 marca. Jest to czas modlitwy nie tylko za pogrążonych w nałogu alkoholizmu i wszystkich innych nałogach, ale też za ich rodziny, współuczestniczące w dramacie uzależnienia.
Jak podkreśla bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, trzeźwość i abstynencja powinny się dziś stać modne. Polacy muszą się nauczyć odmawiać alkoholu. Każda złotówka wpływająca do budżetu w związku ze sprzedażą alkoholu przekłada się na 3 złote, które muszą zostać z tego budżetu wydane na rozwiązywanie problemów związanych ze spożyciem alkoholu - zauważa eKai.
CZYTAJ: Przyjechała do sądu autem z trójką dzieci. Miała ponad dwa promile alkoholu
Szkody zdrowotne (w tym nowotwory, choroby układu krwionośnego, nerwowego, trawiennego, marskość wątroby, płodowy zespół alkoholowy), śmiertelne zatrucia, wypadki i samobójstwa; ciężkie naruszenia prawa (w tym zabójstwa, bójki, napady, przemoc domowa) – to część problemów wynikających z alkoholu. Alkohol wpływa także na obniżenie wydajności w pracy, zniszczenia mienia publicznego i prywatnego, koszty przestępstw, awarii i katastrof, straty z powodu nadumieralności i inwalidztwa.
CZYTAJ: Miała ponad 4 promile alkoholu. Jechała pod prąd, prosto na inny samochód
Na konsumpcję alkoholu negatywnie wpłynęła w ostatnim okresie pandemia koronawirusa. Ubiegłoroczny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazywał, że podczas pierwszego lockdownu aż 43 proc. osób przyznało, że piło częściej.
Kościół katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe wykazują stałą troskę o trzeźwość. Działają kościelne ruchy abstynenckie (np. Krucjata Wyzwolenia Człowieka i Ruch Światło Życie, katolickie bractwa trzeźwościowe, Stowarzyszenie Wesele Wesel, harcerstwo, Dziecięca Krucjata Niepokalanej).
CZYTAJ: Piosenkarka Beata K. prowadziła pod wpływem alkoholu. Publicznie przeprosiła
W 2018 r. eksperci skupieni wokół Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zaprezentowali Narodowy Program Trzeźwości. Aby przyniósł on owoce – stwierdzili – konieczny jest długoletni konsensus społeczny i polityczny. Do jego realizacji potrzebna jest zaawansowana edukacja dzieci, młodzieży i całych rodzin, kampanie społeczne, pozyskiwanie autorytetów lokalnych i ogólnopolskich, zdecydowane zmiany w prawie oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych.
(Już niedługo Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu) na https://t.co/BsP6hGIA08 - https://t.co/fdyGfUQnkz pic.twitter.com/gQDwuzZAMO
— czestochowskie24.pl (@CZWA24) February 23, 2022