Przejdź do treści
20:39 USA: prezydent Donald Trump przeszedł badania w związku z puchnącymi nogami i siniakiem na dłoni. Lekarz zdiagnozował przewlekłą niewydolność żylną, a siniak wynika z przyjmowania aspiryny i częstego ściskania dłoni
20:33 Eliminacje Ligi Europy: Legia Warszawa wygrała z FK Aktobe 1:0 i awansowała do drugiej rundy
17:25 Mariusz Błaszczak: anulowanie postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec oznacza, że rozwój wojska został zahamowany
16:41 Watykan: papież Leon XIV potwierdził zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa
16:05 Komisja Europejska: wszczęto postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niepełnym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących składowania odpadów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ósmy rok prezydentury Andrzeja Dudy - ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, niemal 70 wydarzeń międzynarodowych, 6 inicjatyw ustawodawczych

Źródło:

Ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, niemal 70 wydarzeń o charakterze międzynarodowym, które odbyły się w Polsce, 6 zgłoszonych inicjatyw ustawodawczych, kilkadziesiąt przyznanych awansów generalskich – złożyło się na ósmy rok prezydentury Andrzeja Dudy.

Trzy lata temu, 6 sierpnia 2020 r., wybrany na drugą kadencję Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Kancelaria Prezydenta podsumowała trzeci rok drugiej kadencji a zarazem ósmy rok prezydentury Andrzeja Dudy.

Na stronie prezydent.pl napisano, że charakter ósmego roku kadencji prezydenta "określiła przede wszystkim aktywna polityka zwiększania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej w wymiarze wewnętrznym, a także międzynarodowym". "Służyły temu zabiegi Głowy Państwa dotyczące budowania społecznej oraz instytucjonalnej odporności, bezprecedensowego zwiększania potencjału Sił Zbrojnych RP, zacieśniania relacji ze strategicznymi partnerami oraz wzmacniania pozycji Polski w strukturach sojuszniczych" - wskazano.

🇵🇱 Ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, niemal 70 wydarzeń o charakterze międzynarodowym, które odbyły się w Polsce, 6 zgłoszonych inicjatyw ustawodawczych i niemal 40 przyznanych awansów generalskich – to niektóre z liczb opisujących trzeci rok II kadencji prezydentury… pic.twitter.com/5LTaCWx3Tr

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 5, 2023

Dodano, że "celem działań prezydenta było także ograniczenie wszelkich ryzyk dla stabilnego funkcjonowania i rozwoju państwa oraz obywateli wobec trwającego konfliktu na Ukrainie". "Widząc zagrożenia dla Polski wiążące się z imperialną polityką Rosji – czego przejawem w ostatnich miesiącach były chociażby agresywne działania z wykorzystaniem Białorusi – prezydent był jednym z głównych światowych przywódców zabiegających o wsparcie dla walczącej Ukrainy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydent pozostał również orędownikiem ścisłej koordynacji władz państwa i tonowania emocji politycznych wokół spraw bezpieczeństwa" - podano.

Poinformowano, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę prezydent "zwołał w BBN ponad 20 narad z udziałem przedstawicieli rządu, Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych, a także służb specjalnych". "Podczas spotkań analizowano sytuację bezpieczeństwa państwa oraz koordynowano działania władz w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym" - wskazano.

Jak napisano, "nadzwyczajne spotkania zwoływano w związku z sytuacjami kryzysowymi – taką był upadek rakiety w Przewodowie (prezydent także złożył wizytę na miejscu tragicznego wydarzenia)". "Narada odbyła się również w dniu buntu Jewgienija Prigożina w Rosji" - przypomniano.

W ramach zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi prezydent odbył ok. 30 wizyt roboczych i oficjalnych wizyt oraz spotkań żołnierzami.

Prezydent złożył wizyty m.in. na największym w tym roku ćwiczeniu wojskowym ANAKONDA–23 oraz pierwszych ćwiczeniach związanych z ochroną infrastruktury morskiej na przekopie przez Mierzeję Wiślaną. Składał też wizyty w wojskach specjalnych w jednostkach GROM oraz FORMOZA. Okazją do spotkania z kadrą kierowniczą MON i Sił Zbrojnych RP była odprawa zorganizowana w przeddzień Szczytu NATO w Wilnie.

31 marca prezydent zatwierdził Główne Kierunki Rozwoju Sił Zbrojnych RP określające priorytety rozwoju armii na lata 2025–2039. Oceniono, że "obok Strategii Bezpieczeństwa Narodowego to najważniejszy dokument wydawany przez prezydenta dotyczący Sił Zbrojnych RP".

"Za priorytetowe prezydent określił m.in. rozwój wojsk lądowych, w tym przede wszystkim wojsk pancernych, zdolności obrony powietrznej, zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz wzmocnienie ochrony interesów morskich Polski. Priorytetowo potraktowane zostało również wzmocnienie wschodniej granicy RP poprzez formowanie nowych jednostek wojskowych i rozwój infrastruktury, zapewnienie ukompletowania Sił Zbrojnych RP, w tym zwiększenie liczebności armii oraz doskonalenie struktur dowodzenia i wzmacnianie odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO" - przekazano.

Wskazano, że "do najważniejszych decyzji kadrowych należało powołanie nowego Dowódczy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej". Prezydent wręczył też kilkadziesiąt awansów generalskich.

W podsumowaniu podano także, że od 6 sierpnia 2022 r. prezydent "złożył prawie 40 wizyt zagranicznych i przyjął w Polsce głowy ponad 20 państw i szefów rządów". "Ponad 30 razy rozmawiał telefonicznie lub w formie wideokonferencji z liderami innych państw oraz organizacji międzynarodowych. Uczestniczył w prawie 50 innych wydarzeniach dotyczących spraw międzynarodowych, w tym przyjął listy uwierzytelniające od 34 ambasadorów akredytowanych w Polsce i wręczył listy uwierzytelniające 17 ambasadorom Polski" - czytamy na stronie prezydent.pl

W ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydent zgłosił 6 inicjatyw ustawodawczych, w tym m.in. projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022.

Prezydent odmówił podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Ponadto skierował dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego: w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów z Konstytucją ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022; w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

W podsumowaniu wskazano, że bezpieczeństwo Polaków jest "tematem priorytetowym dla prezydenta". "Dbanie o nie dotyczy jednak nie tylko kwestii związanych z bezpieczeństwem militarnym czy energetycznym, ale także – bezpieczeństwem zdrowotnym" - zaznaczono.

"Stąd liczne inicjatywy prezydenta w zakresie zdrowia, takie jak np. utworzenie Funduszu Medycznego, powstanie Narodowej Strategii Onkologicznej czy akcja profilaktyki zdrowia +Zdrowe Życie+" - zwrócono uwagę.

Zaznaczono, że "podobnie jak w poprzednich latach, prezydent aktywnie wspierał promocję polskiej kultury i nauki, wiedzy o historii". "W ostatnim roku Andrzej Duda spotykał się ze środowiskami instytucji kultury, ośrodków naukowych, organizacji kombatanckich, harcerskich oraz przedstawicielami Kościołów, związków wyznaniowych i mniejszości narodowych w Polsce" - napisano.

W punkcie "rolnictwo, ekologia, klimat" podano, że o najistotniejszych dla rolnictwa, obszarów wiejskich, a także klimatu kwestiach dyskutowały w minionym roku działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju - Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

Na stronie prezydent.pl zamieszczono także podsumowanie aktywności małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. "Edukacja, w tym nauczanie polonijne, wsparcie seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, a także projekty skierowane do uchodźców z Ukrainy" – to wybrane pola aktywności Pierwszej Damy. 

PAP, Twitter

Wiadomości

Bosak: jeżeli nie będzie społecznego nacisku, to rząd Tuska będzie prowadził politykę kapitulacji wobec Niemiec

Rząd Tuska anuluje zamówienia dla wojska. Błaszczak: hamowanie rozwoju armii

PILNE: tragiczna śmierć legendarnego skoczka. Nie żyje Felix Baumgartner

Afera wokół Instytutu Pileckiego. Internauci przypominają mocne wystąpienie Nawrockiego ws. pamięci historycznej sprzed roku [WIDEO]

Niemcy zawracają migrantów do Polski bez formalnych procedur? Ujawniono szokującą praktykę

Legia Warszawa pokonuje FK Aktobe i gra dalej w eliminacjach Ligi Europy

Koniec z finansowaniem lewicy za granicą. Senat USA zatwierdza pakiet Trumpa

KGW Nad Rzeką z Białej – tort maślany z historią w tle

Papież powiedział, że ma zamiar odwiedzić Turcję. Przed śmiercią chciał się tam wybrać Franciszek

To się nie mieści w głowie. Sąd przyznał zadośćuczynienie Afgańczykom zatrzymanym na granicy

Głośna sprawa „afery maseczkowej” z pandemii zakończona. Sąd umarza śledztwo

Eksplozja w koalicji? Hołownia ostrzega Tuska. Jabłoński: to może być zamach na podstawowe prawa polityczne obywateli

Atak Bodnara na prezes Manowską. Rzecznik SN: kontekst polityczny jest oczywisty

Gajcy: znając Donalda Tuska to jedno jest pewne, on nie wybacza spiskowania z jego plecami

Politycy PiS żądają dymisji w Instytucie Pileckiego po aferze ze Sznepfem

Najnowsze

Bosak: jeżeli nie będzie społecznego nacisku, to rząd Tuska będzie prowadził politykę kapitulacji wobec Niemiec

Niemcy zawracają migrantów do Polski bez formalnych procedur? Ujawniono szokującą praktykę

Legia Warszawa pokonuje FK Aktobe i gra dalej w eliminacjach Ligi Europy

Koniec z finansowaniem lewicy za granicą. Senat USA zatwierdza pakiet Trumpa

KGW Nad Rzeką z Białej – tort maślany z historią w tle

Rząd Tuska anuluje zamówienia dla wojska. Błaszczak: hamowanie rozwoju armii

PILNE: tragiczna śmierć legendarnego skoczka. Nie żyje Felix Baumgartner

Afera wokół Instytutu Pileckiego. Internauci przypominają mocne wystąpienie Nawrockiego ws. pamięci historycznej sprzed roku [WIDEO]