Przejdź do treści
Ogromna szansa! Rewitalizacja terenów pogórniczych i poprzemysłowych
Telewizja Republika

– Bardzo się cieszę, że doszło do podpisania porozumienia powołującego operatora rewitalizacji. To był proces, który został zapoczątkowany przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, "Program dla Śląska", wpisany w "Program odpowiedzialnego rozwoju" jest tego elementem operator rewitalizacji, który będzie tworzył nowe impulsy gospodarcze, to zadanie które ma na celu przywrócenie i rozbudowanie nowego impulsu gospodarczego w tych terenach, gdzie do tej pory nie mogliśmy inicjować nowych działalności gospodarczych z uwagi na zdegradowane tereny - zaznaczył Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Sprawa ta została poruszona w najnowszym odcinku programu Telewizji Republika "Biznes Polska".

– Bardzo wiele obszarów poprzemysłowych jest dla nas ogromną szansę. Ta renta historyczna, którą dzisiaj dysponujemy możemy być szansą, żeby przetransportować się również z części przemysłu ciężkiego. Z części, bo my  cały czas będziemy bardzo usilnie inwestować i realizować naszą politykę dotyczącą polityki klimatycznej, ale to co najważniejsze, to ten potencjał obszarowy, który występuje w województwie śląskim, jest do zagospodarowania. Dzisiaj coraz więcej firm technologicznych, coraz więcej firm IT, ale również z tego sektora logistycznego, jest zainteresowanych lokowaniem swoich przedsiębiorstw w województwie śląskim - powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. 

– Huta Pokój jest dzisiaj najbardziej znaczących przykładem tego, do czego powinien służyć operator rewitalizacji. Nie tylko likwidacja hałd pogórniczych, nie tylko przywracanie swoich funkcji w tkance mieszkaniowej gdzieś w różnego rodzaju miejscach na terenie województwa śląskiego, ale mówimy o sytuacji, w której ponad 170 hektarów w grupie kapitałowej Węglokoksu, w ramach grupy kapitałowej Huty Pokój, znajduje się w samym centrum aglomeracji i w samym centrum jednego z większych miast aglo- mówił Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks S.A. 

– Jest to ogromna szansa. My wielokrotnie widzieliśmy w tym szanse, w terenach pogórniczych, poprzemysłowych na Śląsku, to jest ogromne wyzwanie, ogromny problem, ale też ogromna szansa dla nas wszystkich.  - stwierdził Janusz Michałek, prezes zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.  - Jesteśmy tą spółką zarządzającą, która ma kreować pomysły aktywizacji tego regiony i my to robimy - dodał. 

– 175 hektarów w świetnie skomunikowanej części Górnego Sląska, gdzie przebiega najważniejszy szlak A1 i A4 w niedalekiej odległości, najważniejszy szlak w Europie Środkowo-Wschodniej. To jest oczywiście wielka historia, bo Huta Pokój stanowiła kiedyś o sile przetwórstwa stalowego, natomiast dzisiaj jest tak naprawdę zarządcą terenu, który wymaga wielkiego wsparcia, wielkiej rewitalizacji - mówił Tomasz Heryszek. - Chcemy pokazać pewne projekty, które będą w stanie kierunki związane z dalszą produkcją, jak i myślę, że będziemy starali się w niedalekiej przyszłości starać się przedstawiać projekty ulokowania na tych terenach różnego rodzaju aktywności związanej z logistyką - zaznaczył. 

– Nikt w Europie nie posiada tak dobrze przygotowanych terenów w samych centrach miast. Mamy potencjał, jeżeli chodzi o ręce do pracy, dlatego my będziemy bardzo mocno włączać w te projekty - powiedział Janusz Michałek. - Musimy przekuć ten dzisiejszy problem na naszą szansę tego regionu, ponieważ dzisiaj inwestorzy, nie tylko mali, kupują grunty z wyprzedzeniem. Oni już nie chcą kilkunastu, czy kilkudziesięciu hektarów, tylko po prostu chcą kilkuset - podkreślił. 

– Myślę, że ten projekt bardzo mocno wpisuje się w "Program dla Śląska" i myślę, że będzie takim motorem, żeby rzeczywiście wiele ciekawych projektów mogło ruszyć. Oczywiście ten projekt wpisuje się także w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Chcę podziękować, bo dla mnie europosła z tego regionu, będzie to taki argument również tam na forum unijnym, żeby pokazywać, że my nie tylko czekamy na jakiekolwiek pieniądze, tylko rzeczywiście ciężko tutaj pracujemy i mamy ciekawe pomysły  - mówiła Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Tutaj na Śląsku chcemy pokazać, że potrafimy działać, potrafimy pracować, jesteśmy innowacyjni i na te innowacyjne projekty możemy pozyskiwać środki. Dzisiaj bardzo chcę podziękować, że zmaterializował się projekt powołania operatora terenu poprzemysłowych, rewitalizacji terenów poprzemysłowych - dodała. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem