Przejdź do treści

Ogromna skala afery korupcyjnej w MSWiA

Źródło:

CBA ustaliło, że w niemal wszystkich urzędach, w których przeprowadzano przetargi na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych, wręczano łapówki. Śledczy są coraz bliżsi ujawnienia afery korupcyjnej, hamującej cyfryzację państwa.

CBA sprawdza przetargi informatyczne w niemal wszystkich ministerstwach i urzędach centralnych. Przed zatrzymaniem osiemnastu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w związku z tą sprawą, przesłuchano Grzegorza Schetynę, byłego szefa Minsterstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyjaśniał on, jaką rolę pełnił jego zastępca z tego okresu Witold Drożdż. Według "Dziennika Gazety Prawnej" niemal przy każdym ówczesnym projekcie wręczano łapówki, czego efektem jest ogromne opóźnienie w cyfryzacji państwa.

Do dzisiaj nie działa Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika warty 34 mln zł. Spóźniają się też projekty pl.ID (wprowadzenie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną) za 107 mln zł i CEPiK wart około miliarda złotych, mający zbierać informacje o pojazdach i kierowcach. Właściwie nie działają również internetowe konto pacjenta (IKP), e-recepty i e-zwolnienia.

Jeden ze śledczych CBA, zajmujących się aferą korupcyjną w MSWiA, powiedział, że podczas przesłuchania Grzegorz Schetyna "odpowiadał na pytania o precyzyjny zakres obowiązków i odpowiedzialności swojego wiceministra Witolda Drożdża, który nadzorował informatyzację w resorcie spraw wewnętrznych". CBA już przeszukało mieszkanie Drożdża, obecnego dyrektora Orange, nie został on jednak jeszcze przesłuchany. Działania podejmowane przez prokuraturę świadczą o tym, że byłemu wiceministrowi zostaną postawione zarzuty karne.

– Chodzi o skalę nieprawidłowości w podległym mu pionie informatycznym. To kilkanaście ustawionych przetargów i zleceń, przeprowadzonych z pominięciem procedury przetargowej. Nieprawidłowości mogą sprawić, że zostaną zablokowane unijne pieniądze lub je stracimy – powiedział rozmówca "Dziennika Gazety Prawnej".

Według wiceszefa prokuratury apelacyjnej Waldemara Tyla, wczorajsze zatrzymania związane są z trzema przetargami. Dwa z nich są związane z działalnością dolnośląskiej firmy informatycznej Netline. Zdaniem prokuratury, jej wiceprezes skorumpował Andrzeja M., dyrektora w MSWiA, podlegającego Drożdżowi.

– CBA i prokuratura analizują przetargi informatyczne w niemal wszystkich urzędach centralnych i ministerstwach. Podejrzewamy, że niemal wszędzie rządziły łapówki, a nie merytoryczna ocena ofert – powiedział informator "Dziennika Gazety Prawnej".

dch, mg, gazetaprawna.pl, fot. Aargambit/CC

Wiadomości

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

AKTUALIZACJA

Trump postawił sprawę jasno. Wiec zwycięstwa w USA

Poszukuje go policja. Jest podejrzany o zabójstwo kobiety

Buda: za rządów Tuska wszędzie jest gorzej, a miało być tak wspaniale

Rekordowy sukces aplikacji Radia Republika – ponad 40 tysięcy pobrań w dwa dni!

Parasol ochronny Bodnarowców nad mieszkaniowymi interesami Michała Szczerby

Papież Franciszek zadebiutował na TikToku

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 19.01.2025

Alarmujący dokument niemieckiego ambasadora. Czego się boi?

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą