Czterdziestu funkcjonariuszy policji wyróżniono po raz pierwszy odznakami im. podkomisarza Andrzeja Struja. Oficer ten jedenaście lat temu, w trakcie urlopu, podjął akcję przeciwko dwóm wandalom, którzy demolowali przystanek. Jeden z nich ugodził policjanta nożem. Policjant zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.
W siedzibie MSWiA uhonorowano funkcjonariuszy, którzy podobnie jak Andrzej Struj, wykazali się odwagą i nieśli pomoc lub interweniowali poza godzinami służby. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że patron odznaczenia podkomisarz Andrzej Struj, byłby z wyróżnionych policjantów dumny.
Minister podkreślił, że odznaka imienia Andrzeja Struja jest przeznaczona dla osób, które wykazały się szczególną odwagą, które w czasie wolnym od służby udzielały pomocy innym- często z narażeniem własnego życia.
Inspektor generalny policji nadkomisarz Jarosław Szymczyk mówił z kolei, że wyróżnieni funkcjonariusze to współcześni bohaterowie - bohaterowie czasu pokoju, którzy są wzorem dla innych policjantów.
10 lut 2010 Na przystanku Fort Wola w Warsz. w trakcie interw. został zamord. przez 2. nielet. sprawców (Mateusza N., któremu pomagał Piotr R. obaj nie mieli jeszcze 18 lat) 42-let funkcj. policji mł. asp. Andrzej Struj, który osierocił 2. córki (pośm. awans. do stop. podkom.) pic.twitter.com/OZmFtq7Zb0
— Krzysztof Kotowski (@KoteuszKotowski) February 10, 2021
Wśród odznaczonych funkcjonariuszy jest między innymi aspirant sztabowy Andrzej Krukowski z Łodzi. Policjant w ubiegłym roku w trakcie urlopu zauważył nad morzem niebezpieczną sytuację. Dwoje turystów weszło do wody mimo wysokich fal. Szybko zaczęli być spychani na falochron. Policjant ruszył na pomoc topiącym się. Z obecnych na plaży osób utworzył łańcuch życia, dzięki czemu udało się też pomóc tonącemu mężczyźnie. Jedna ze znajomych policjanta reanimowała mężczyznę ponad pół godziny.
Odznaczenie im. podkomisarza Andrzeja Struja ustanowiono w lutym tego roku, w jedenastą rocznicę śmierci stołecznego policjanta.