Odnaleziono tysiące przedmiotów należących do ofiar Auschwitz-Birkenau
Ponad 16 tysięcy osobistych przedmiotów należących do ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, które odnaleziono podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 r., powróciło do Muzeum Auschwitz.
"Są to w zdecydowanej większości przypadków ostatnie osobiste rzeczy, które udało się zachować Żydom kierowanym bezpośrednio po selekcji z rampy na śmierć do komór gazowych. To m.in. termometry, butelki po lekach, czy perfumach, fragmenty butów, sztućce, biżuteria, zegarki, szczotki, fajki, zapalniczki, fragmenty naczyń, guziki, scyzoryki, klucze, i wiele innych przedmiotów" – poinformowały władze Muzeum.
– W 1967 r. na terenie byłego obozu Birkenau Andrzej Brzozowski zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny "Archeologia" pokazujący przebieg prac wykopaliskowych prowadzonych w pobliżu ruin komory gazowej i krematorium III. W wyniku tych prac, co zresztą ukazano w tym filmie, odnaleziono bardzo dużą liczbę oryginalnych obiektów z okresu funkcjonowania obozu – powiedziała Elżbieta Cajzer, szefowa Zbiorów Muzeum.
Cenne kartony w PAN
Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński, pracownikom placówki udało się odnaleźć i nawiązać kontakt z ostatnimi żyjącymi osobami uczestniczącymi w projekcie z 1967 r. – Nie było jednak jasne, gdzie zostały zdeponowane same przedmioty odnalezione podczas realizacji filmu. Okazało się, że są one przechowywane w 48 kartonach w jednym z budynków Polskiej Akademii Nauk – dodał.
Historyczne przedmioty zostały już przewiezione w specjalnej asyście do Muzeum Auschwitz. W najbliższej przyszłości zostaną dokładnie zdokumentowane, a także sprawdzone pod względem stanu zachowania. Fundacja Auschwitz-Birkenau podjęła decyzje o uruchomieniu nadzwyczajnego finansowania dla ewentualnych prac konserwatorskich na tych obiektach. – To niespodziewany, zupełnie wyjątkowy dzień w najnowszej historii naszego Muzeum – podkreślił Cywiński.
Polokaust
Obóz Auschwitz został zorganizowany dla Polaków i oni też byli pierwszymi jego więźniami politycznymi. Otwarty 10 miesięcy po wybuchu wojny był pierwszym obozem koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich. Wraz z założonym w 1941 r. obozem na Majdanku i obozem Stutthof, stanowił jedno z głównych miejsc deportacji i wyniszczania Polaków.
W sumie w latach 1940-45 do Auschwitz trafiło około 140 tys. Polaków, z których blisko połowa zginęła na skutek: głodu, bicia, chorób, katorżniczej pracy, braku opieki lekarskiej, egzekucji przez rozstrzelanie albo zastrzyk fenolu lub w komorach gazowych. Wielu umierało już w trakcie transportów, a także podczas. tzw. Marszów śmierci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
MSZ odznaczył byłego więźnia Auschwitz, który walczy z określeniem "polskie obozy zagłady"
Zamknięty charakter wizyty papieża w Auschwitz podczas Światowych Dni Młodzieży