Charakterystyczny pasiak, który stanowił strój zamęczanych w niemieckich obozach Żydów i innych nacji, w tęczowych barwach. Polska artystka za takie przedstawienie "dyskryminacji" osób LGBT otrzymała nagrodę w Londynie.
Polska artystka Izabela Maciejewska otrzymała Nagrodę Publiczności podczas 6. edycji Londyńskiego Festiwalu Sztuki „Passion for Freedom" za instalację Getto XXI poruszającą problematykę dyskryminacji społeczności LGBT – informuje na Facebooku gazeta Replika, dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LGBT.
Maciejewska rzekomą dykskryminację osób LGBT wiąże z Holocaustem. W tym celu zaprojektowała obozowe pasiaki w tęczowych kolorach. To właśnie za tę "pracę" otrzymała nagrodę publiczności.
– Praca jest refleksją nad naturą człowieka w kontekście współczesnej cywilizacji. Czy ludzkość nauczona doświadczeniem Holocaustu, wyciągnęła wnioski z lekcji historii i odrzuciła atawizmy i uprzedzenia? Czy szukający odwagi, by "wyjść z szafy" ku wolności mogą oczekiwać na wsparcie społeczeństwa czy są skazani na ostracyzm? Symboliczna tęczowa kolorystyka (wybrana przez społeczność LGBTQ) staje się stygmatem. Strój więźnia poprzez zastosowane kolory przemienia się w strój klowna – mówi dla Repliki Maciejewska.