Obchody Święta Leśnika. Pierwsza taka uroczystość w Katowicach
W Katowicach, po raz pierwszy w historii będziemy obchodzić Święto Leśników. Uroczystości odbędą się z udziałem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy oraz dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, a zatem będą miały one charakter ogólnopolski.
Decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi pracujących w lesie jest opat św. Jan Gwalbert. Jego wspomnienie w przypada na 12 lipca.
Obecność na Mszy św. oraz udział w oficjalnych obchodach potwierdzili członkowie Rządu RP, m.in. Wiceminister Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa - Edward Siarka oraz Wiceminister Sprawiedliwości, poseł ze śląska - Michał Woś, a także inni śląscy parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele biznesu.
Program uroczystości:
11.00 - Złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Powstań Śląskich
12.00 - Msza święta w intencji leśników w Archikatedrze Chrystusa Króla
14.00 – Początek oficjalnych uroczystości Dnia Leśnika w Park Hotel Diament, ul. Wita Stwosza 34
Św. Jana Gwalberta ustanowił oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu w 1951 roku papież Pius XII. Atrybutem patrona leśników jest krzyż w dłoni, czasem trzyma w ręku sadzonkę drzewa liściastego. Założył wspólnotę monastyczną benedyktynów. W leśnym zaciszu Apeninów Toskańskich poświęcił się modlitwie i sadzeniu lasów.
W lipcu 1987 roku Jan Paweł II, podczas homilii wygłoszonej do leśników i strażników leśnych w Val Visdende przed kościółkiem Matki Boskiej Śnieżnej w Dolomitach, przypominając życiorys św. Jana Gwalberta powiedział m.in. „Oddając się tej pracy, uczniowie św. Jana Gwalberta poznawali prawa rządzące życiem i wzrostem lasu. W czasach, kiedy nie istniała jeszcze żadna norma dotycząca leśnictwa, zakonnicy z Vallombrosa, pracując cierpliwie i wytrwale, odnajdywali właściwe metody pomnażania leśnych bogactw”(„L’Osserv. Romano” 8, 1987).