Kapsuła czasu w lesie. Odnaleziono mundur z II wojny światowej

Artykuł
Odtworzeniem całej historii Liedtke zajmie się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
facebook/Nadlesnictwo.Karnieszewice

- Podczas prowadzenia prac sadzenia, na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice, odkopano kanę po mleku wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu i leśnika, wówczas mieszkającego na terenie Prus Wschodnich, dzisiaj zaś stanowiących okolice Ełku - poinformowało Nadleśnictwo Karnieszewice.

Gerhard Liedtke, którego rzeczy udało się odnaleźć, pozostawił m.in. mapy, mundur, czapkę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list czy akt nadania orderu za męstwo na polu walki. W kapsule czasu odnaleziono również sukcesy dowódcze takiej jak Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany.

Gerhard Liedtke urodził się w marcu 1915 roku, był porucznikiem Wehrmachtu i pracował jako leśnik w dzisiejszym Mleczkowie. Gdy wybuchła II Wojna Światowa Liedtke miał 24 lata, a w 1941 wziął udział w kampanii.

- Wezwanie z lutego ‘45 roku wskazuje na zobowiązanie Liedtkego do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie, jednak podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, Gerhard uciekając na zachód, w okolicach Sianowa zakopał, w ramach ochrony, wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. 76 lat później, spulchnianie gleby pod sadzenie, przywraca historię Liedtke na nowo - napisało Nadleśnictwo Karnieszewice.

Źródło: karnieszewice.szczecinek.lasy.gov

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy