Przejdź do treści
22:00 Thomas Rose, nominowany na stanowisko ambasadora USA w Warszawie: Relacje Polski z Izraelem są skomplikowane, ale Izraelczycy muszą zrozumieć, że Polska była ofiarą Holokaustu
20:55 W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath
20:44 Pomorskie: Sześć osób zostało poszkodowanych w zderzeniu trzech aut, do którego doszło we wtorek w Sobowidzu w powiecie gdańskim. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Na miejscu pracują służby, które ustalają przyczyny wypadku
19:40 Radom: Sąd zdecydował o areszcie dla 46-letniego Kolumbijczyka, który w nocy z soboty na niedzielę w trakcie awantury przed hostelem w Radomiu zamachnął się nożem na mieszkańca tego miasta. Prokuratura postawiła mu zarzuty
18:42 Gościem Poranka w Radiu Republika będzie w środę Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe). Początek rozmowy o godz. 7:08
18:20 Izabela Leszczyna ma pożegnać się z funkcją ministra zdrowia. Jej miejsce może zająć prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
17:24 Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego
16:20 Wielka Brytania ogłosiła, że od środy jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje mające na celu rozbicie gangów odpowiedzialnych za nielegalną migrację. Firmom i osobom zajmującym się przemytem ludzi grozi zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do UK
15:30 W lipcu 32 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Sejmu; negatywnie - 54 proc. Senat dobrze oceniło 35 proc. respondentów, a źle - 40 proc. Działalność kończącego kadencję prezydenta Andrzeja Dudy uznało za dobrą 54 proc ankietowanych
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Obajtek w Republice: pod względem energetycznym jesteśmy bezpieczni [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Dziś pod względem paliwowym, energetycznym i gazowym jesteśmy bezpieczni - powiedział we wtorek w Telewizji Republika prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zaznaczył, koncern zabezpiecza też w tej kwestii kraje bałtyckie oraz część państw Europy Środkowej, na rynkach których działa.

„Nie czekaliśmy na pandemię, nie czekaliśmy na brutalną wojnę, która wywołał Putin u naszego sąsiada. My staraliśmy się zdecydowanie wcześniej zabezpieczyć. Pragnę zaznaczyć, że od sześciu lat prowadzimy proces dywersyfikacji dostaw ropy i to jest bardzo ważne” - oświadczył prezes PKN Orlen, który we wtorek wieczorem był gościem programu „Dziennikarski poker” w Telewizji Republika.

Obajtek zwrócił uwagę, że PKN Orlen poprzez dywersyfikację dostaw ropy naftowej nie tylko zabezpieczył Polskę, ale również kraje bałtyckie oraz część Europy Środkowej, w krajach, na rynkach których działa - koncern obecny jest m.in. w Niemczech, gdzie posiada sieć stacji paliw oraz w Czechach, gdzie funkcjonują dwie rafinerie w Kralupach i Litvinowie.

„Zabezpieczamy również kwestie petrochemiczne, zabezpieczamy też częściowo kwestie nawozowe, bo jesteśmy producentem. Zabezpieczamy energię, ale również teraz zabezpieczamy i gaz. Jesteśmy koncernem już połączonym, zbilansowanym” - powiedział prezes PKN Orlen. I dodał: „dziś pod względem paliwowo-energetyczno-gazowym jesteśmy bezpieczni”.

W tym kontekście Obajtek zaznaczył, że dostęp do surowców jest „strategiczną sprawą bezpieczeństwa”. Jak zapewnił, PKN Orlen tworzący po połączeniu z Grupą Energa, Grupą Lotos i ostatnio z PGNiG koncern multienergetyczny, dba o swą infrastrukturę. Wspomniał przy tym m.in. o remontach i podnoszeniu sprawności rafinerii, a także o zabezpieczaniu rynku pod względem dostaw paliw.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa w dostawach ropy naftowej, prezes PKN Orlen wspomniał o umowie z Saudi Aramco, największym producentem tego surowca na świecie. Jak wyjaśnił, cały system Grupy Orlen to 900 tys. baryłek ropy naftowej dziennie, przy czym umowa z partnerem saudyjskim dotyczy do 400 tys. baryłek.

„Mamy więc przestrzeń, dalej dywersyfikujemy dostawy. Z różnych kierunków mamy te dostawy. Zbadaliśmy około sto gatunków ropy” - podkreślił Obajtek. Prezes PKN Orlen zauważył, że zapewnienie stabilnych dostaw ropy naftowej jest istotnym elementem rozwoju segmentu petrochemicznego Grupy Orlen, co koncern realizuje poprzez miliardowe inwestycje.

Dodał przy tym, że aktualnie petrochemia to druga gałąź każdej rozwiniętej gospodarki na świecie. Przypomniał, że rozwój segmentu petrochemicznego obejmuje także część umów zawartych z Saudi Aramco.

„Każdy biznes w Polsce, który jest z innego kierunku generalnie niż rosyjski, daje nam lepsze poczucie” - ocenił Obajtek. Podkreślił, że poprzez „zdrowy biznes” zwiększa się bezpieczeństwo gospodarcze Polski, a w konsekwencji bezpieczeństwo państwa. „Bezpieczeństwo gospodarcze jest bardzo ważne” - dodał.

Prezes PKN Orlen stwierdził, iż w czasach niestabilności wywołanych przez pandemię, a obecnie przez trwającą wojnę na Ukrainie po rosyjskiej agresji, „najważniejsze jest, abyśmy poprzez te procesy połączenia mieli bezpieczeństwo paliwowo-gazowe, żeby nie zabrakło paliw, i nie zabrakło gazu”. „To jest istotne. I istotne jest, żeby to były jedne z najniższych cen w Europie. I to realizujemy” - powiedział Obajtek.

Przypomniał, że po wybuchu wojny na Ukrainie pojawiały się w Polsce informacje wręcz „z farm trollowskich” spekulujące o możliwym wysokim wzroście cen paliw, np. do 11 zł za litr, co spowodowało „potężną panikę”. „Jeżeli chcemy się czuć bezpieczni, nie róbmy paniki. Panika nikomu nie służy. Gromadzenie paliwa w garażach nikomu nie służy. To powoduje destabilizację i to powoduje zagrożenie” - przestrzegł prezes PKN Orlen.

Pytany o system Baltic Pipe, Obajtek zapowiedział, że niebawem PKN Orlen zwoła specjalną konferencje prasową, na której przedstawione zostaną „kwestie gazowe”, w tym dotyczące umów, wolumenów, zapotrzebowań oraz „jak wygląda nasze bezpieczeństwo”. „Mogę tyle powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo gazowe i dostawy gazu są do Polski w pełni zabezpieczone” - zapewnił prezes PKN Orlen.

Jak zaznaczył, w strategii koncernu multienergetycznego priorytetem są „potężne, wielomiliardowe inwestycje”, które podnoszą także bezpieczeństwo energetyczne Polski. „Na taki koncern nie należy patrzeć tak, jak co poniektórzy złośliwcy, żeby od razu zjeść zysk z koncernu. Trzeba patrzeć krótkoterminowo, średnio i długo terminowo. I Polaków trzeba zabezpieczyć krótkoterminowo, żeby dostawy były, ale też średnioterminowo, by inwestycje powodowały na dłuższą metę zabezpieczenie. I tak myślimy” - oświadczył Obajtek.

Prezes PKN Orlen wyjaśnił, że działania koncernu w perspektywie średnioterminowej oznaczają przedsięwzięcia związane m.in. z energetyką nisko i zeroemisyjną, paliwami alternatywnymi oraz biododatkami, a w przypadku perspektywy długoterminowej to plan budowy mikro i małych reaktorów jądrowych.

„Teraz pracujemy nad lokalizacjami. Sądzę, że za parę miesięcy pokażemy lokalizacje, w których chcielibyśmy zacząć prace. I uważam, że pierwszy SMR będzie w 2028 r. I uważam, że tego dokonamy” - powiedział Obajtek, odnosząc się do projektu rozproszonych małych reaktorów jądrowych.

Jak zaznaczył prezes PKN Orlen uzupełnieniem energetyki zeroemisyjnej w strategii koncernu jest energetyka niskoemisyjna, czyli CCGT. „I tu mamy dwa CCGT-y gazowe. Budujemy następne dwa i myślimy o następnym CCGT w Gdańsku” - dodał Obajtek, nawiązując do projektów elektrowni gazowo-parowych.


Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy!

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Bruce Willis ciężko choruje

Stan Bruce'a Willisa dramatycznie się pogarsza: aktor nie pamięta już, że był gwiazdą kina

Awans niemal pewny! Lech rozgromił Breidablik aż 7:1

Posłowie zdecydowali o losach podatku „bykowego”

Przemysław Czarnek: Waldemar Żurek nie ma pojęcia o prawie i nie nadaje się na ministra

Monika Mrozowska świętuje urodziny mamy i córki. „Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że jestem”

Rihanna z dziećmi na premierze „Smerfów”! Gwiazda znów błyszczy – tym razem jako mama i... Smerfetka

Pierwsza Prezes SN: nie ma żadnych przesłanek, aby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta

Wójcik o ewentualnym wejściu Żurka do rządu: takich jaj jeszcze nie było

Brytyjski muzyk Ozzy Osbourne zmarł w wieku 76 lat

NASZ NEWS: Republika jako pierwsza ujawnia nowy skład rządu Tuska

Nitras sam ogłosił, że odchodzi. Politycy koalicji rozdają laurki, a opozycja gromy

USA opuszczą UNESCO. Jak decyzję tłumaczy administracja Trumpa?

Partyjna koleżanka Hołowni nowym ministrem kultury?

Zaskakujący zwrot w karierze Navasa. Kostarykanin opuszcza klub po pół roku

Program "W PUNKT". Dziś o 20:50 w Republice

Najnowsze

Bruce Willis ciężko choruje

Stan Bruce'a Willisa dramatycznie się pogarsza: aktor nie pamięta już, że był gwiazdą kina

Monika Mrozowska świętuje urodziny mamy i córki. „Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że jestem”

Rihanna z dziećmi na premierze „Smerfów”! Gwiazda znów błyszczy – tym razem jako mama i... Smerfetka

Małgorzata Manowska była gościem programu "Dzisiaj"

Pierwsza Prezes SN: nie ma żadnych przesłanek, aby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta

Wójcik o ewentualnym wejściu Żurka do rządu: takich jaj jeszcze nie było

Awans niemal pewny! Lech rozgromił Breidablik aż 7:1

Posłowie zdecydowali o losach podatku „bykowego”

Program W Punkt

Przemysław Czarnek: Waldemar Żurek nie ma pojęcia o prawie i nie nadaje się na ministra