Przejdź do treści
ONZ przyjmuje zainicjowaną przez Polskę rezolucję ws. zagrożeń wyznaniowych. "Ogromny sukces polskiej dyplomacji"
gov.pl

Szef MSZ Jacek Czaputowicz uznał przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ zainicjowanej przez Polskę rezolucji w sprawie zagrożeń wyznaniowych za spektakularny sukces polskiej dyplomacji. - Trzeba dyskutować o tych zagrożeniach - podkreślił minister.

Zgromadzenie jednogłośnie przyjęło dzisiaj rezolucję ustanawiającą dzień 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. W trakcie wystąpienia wprowadzającego szef polskiej dyplomacji odniósł się do rosnącej nietolerancji i bezprecedensowego wzrostu liczby aktów przemocy wobec osób należących do mniejszości religijnych. Zwrócił uwagę m.in. na trudną sytuację ofiar prześladowań religijnych, często pozostawianych bez pomocy i wsparcia.

Minister Czaputowicz wskazał, że rezolucja ustanawiająca Międzynarodowy Dzień upamiętniający ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, poza aspektem upamiętniającym, ma także zwiększać świadomość społeczności międzynarodowej w odniesieniu do sytuacji ofiar prześladowań religijnych, skłaniać do refleksji i intensyfikacji działań na rzecz pełnego respektowania praw mniejszości wyznaniowych, a także propagować wartości tolerancji religijnej i poszanowania różnorodności. – Mamy nadzieję, że rezolucja pomoże w zwalczaniu przestępstw z nienawiści i aktów przemocy związanych z religią lub światopoglądem oraz wzmocni dialog między religiami – dodał szef MSZ. 

Prace nad rezolucją ustanawiającą Międzynarodowy Dzień rozpoczęły się z inicjatywy Polski pod koniec 2018 r. W opracowywaniu jej tekstu współuczestniczyła międzyregionalna grupa państw, w której skład weszły: Brazylia, Egipt, Irak, Jordania, Kanada, Nigeria, Pakistan oraz Stany Zjednoczone. Ostatecznie tekst współsponsorowało – wyrażając pełne poparcie dla zawartych w nim treści i zobowiązań – 88 państw członkowskich ONZ, reprezentujących wszystkie grupy geograficzne oraz różne religie i kultury.

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie to duży sukces polskiej dyplomacji, który wpisuje się w realizację jednego z priorytetów polskiej polityki zagranicznej, jakim jest promocja prawa do wolności religii lub przekonań na forach międzynarodowych. Dzięki naszej inicjatywie i zaangażowaniu udało się osiągnąć jednogłośne poparcie dla dokumentu dotykającego niezwykle ważnej dla społeczności międzynarodowej, a równocześnie wrażliwej politycznie kwestii. Warto odnotować, że jest to pierwsza od wielu lat rezolucja, będąca autorskim projektem Polski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ - największego organu Organizacji, skupiającego wszystkie państwa członkowskie. 

Międzynarodowy Dzień będzie stanowić wspólną platformę dla państw członkowskich, organizacji międzynarodowych i regionalnych, społeczeństwa obywatelskiego, jak i sektora prywatnego do zaangażowania się w wydarzenia upamiętniające ofiary i wspierające ocalonych. Liczymy, że coroczne obchody Międzynarodowego Dnia przyczynią się do zwiększania świadomości co do konieczności poszanowania różnorodności religijnej. – Pokażmy nasze wspólne zaangażowanie w zapewnienie wolności religii i przekonań – podsumował minister Czaputowicz zapewniając, że Polska będzie ścisle współpracować ze społecznością międzynarodową w działaniach na rzecz ochrony wolności religijnych i osób prześladowanych z powodu religii lub wyznania.

gov.pl, Twitter/ MSZ

Wiadomości

Kanada będzie sprawdzać treści. AI pod lupą instytutu

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Bosak: nie dla Trzaskowskiego, nie dla Sikorskiego!

Czapeczki z folii aluminiowej miały chronić przed NATO

Marszałek Szymon Hołownia wygwizdany podczas obchodów Święta Niepodległości!

Trump potwierdza: Mike Waltz zostanie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego

Mrowińska: mąż Kingi Gajewskiej powinien podać się do dymisji!

Jaki o Hołowni: Putina chciał wgniatać w ziemię, a teraz ...

Internet reaguje na tajemnice rodziny Gajewskich

Najnowsze

Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Kanada będzie sprawdzać treści. AI pod lupą instytutu

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała