O zmianie unijnych traktatów w najnowszym numerze kwartalnika „Obserwator Finansowy”

W najnowszym numerze kwartalnika „Obserwator Finansowy” wiele uwagi poświęcono tematowi Unii Europejskiej. Eksperci przyjrzeli się zmianom traktatów unijnych, a także wprowadzeniu waluty euro w naszym kraju. Ponadto w przedświątecznym numerze poruszone zostały tematy sztucznej inteligencji, a także przyszłości cyfrowego pieniądza banku centralnego i odwróconej hipoteki.
W przedświątecznym numerze kwartalnika, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, politolog i socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował plany zmian traktatowych, które w najbliższym czasie próbuje wprowadzić Komisja Europejska oraz Parlament Europejski. Zdaniem profesora należy się zastanowić, czy do takiej Unii Europejskiej chcieliśmy przystąpić dwadzieścia lat temu. Przywołuje on również słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego, który stwierdził, że naszym pragnieniem była Europa Ojczyzn, a nie federacyjne państwo europejskie. W magazynie znajdziemy również opinię prof. Janusza Bilskiego - profesora ekonomii i emerytowanego pracownika Uniwersytety Łódzkiego oraz Kamila Gorala - eksperta w Zespole ds. Makroekonomii i Analiz Gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych, na temat wprowadzenia euro w naszym kraju. Eksperci próbowali odpowiedzieć na pytanie czy polska gospodarka jest gotowa do przyjęcia nowej waluty oraz jakie ryzyko gospodarcze możemy przy tym ponieść.
W najnowszym numerze „Obserwatora Finansowego” poruszony został także temat dotyczący szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Dziennikarka Grażyna Śleszyńska sprawdzała, czy nie jesteśmy czasem świadkami nowej bańki spekulacyjnej. Z kolei prof. Jakub Growiec z Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie oraz dr Paweł Gąsiorowski -doradca kierujący Wydziałem Unii Europejskiej i Analiz Międzynarodowych w Departamencie Stabilności Finansowej NBP starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości ludzkości w zderzeniu z nowoczesną technologią - co nas czeka, kiedy AI posiądzie umiejętności przewyższające ludzkie kompetencje np. w zakresie wszelkich zadań mających ekonomiczne znaczenie? Natomiast prof. Elżbieta Mączyńska, polska ekonomistka zwróciła uwagę na dobrodziejstwa oraz zagrożenie jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji.
W 15. wydaniu magazynu Renata Żak, doradca w Departamencie Systemu Płatniczego NBP oraz prof. dr hab. ekonomii Konrad Raczkowski poruszyli temat cyfrowej waluty. W dziale „Pieniądz cyfrowy banku centralnego” omówili czym jest dokładnie CBDC (Central Bank Digital Currency), gdzie jest obecny oraz czy w przyszłości ma szansę wyprzeć płatności gotówkowe.
W najnowszym kwartalniku dostępny jest rownież fragment podcastu z prof. Krzysztofem Górskim, astronomem i sekretarzem generalnym Akademii Kopernikańskiej, odpowiadający na pytanie: co, jeśli nie ludzki mózg, wyznacza granice rozwoju nauki. Całość podcastu dostępna jest na kanale „Obserwatora Finansowego” w serwisie Spotify po zeskanowaniu kodu QR.
W magazynie znajdziemy ponadto wiele innych ciekawych analiz, tekstów i wywiadów, m.in. o granicach rozwoju nauki w dobie AI, roli Europy Środkowej i rodzimego przemysłu, polskiej demografii, handlu i transformacji energetycznej, gospodarkach Niemiec, Rosji czy Chin.
Drukowany kwartalnik „Obserwator Finansowy” jest nową formą funkcjonującego od 14 lat serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl – portalu wydawanego przez NBP, w którym codziennie publikowane są merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów w formie przystępnej nie tylko dla ekspertów. Magazyn skierowany jest do ekonomistów, finansistów, ludzi biznesu, studentów kierunków ekonomicznych, a także wszystkich osób zainteresowanych tematyką ekonomiczną. W każdym numerze na czytelników czekają analizy najważniejszych tematów gospodarczych z Polski i ze świata, raporty, wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin oraz teksty przybliżające najnowsze kierunki i trendy rozwoju gospodarki i myśli ekonomicznej.
Na łamach czasopisma umieszczono także QR-kody, które pozwalają w łatwy sposób dotrzeć do wywiadów na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego” oraz do podcastów na kanale „Obserwatora Finansowego” w serwisie Spotify.
Kwartalnik „Obserwator Finansowy” dostępny jest w salonach EMPIK, wybranych punktach sieci RUCH i KOLPORTER oraz w sklepach Relay, InMedio, 1-Minute, Świat Prasy, Tabak, a także na stacjach paliw ORLEN.
Polecamy Sejm na Żywo
Wiadomości

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie
Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"
Przemysław Czarnek: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech
Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023
Najnowsze

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Żarty się skończyły? OKO.press teatralnie zamyka portal na jeden dzień

Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023

Nawrocki w Suchej Beskidzkiej: nie możemy pozwolić odebrać sobie św. papieża Polaka, krzyża i Polski

Podpisz petycję! Zablokujmy bluźnierczy festiwal antychrześcijańskiej nienawiści

Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"

Przemysław Czarnek: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny, nigdy nie uchylał się od odpowiedzialności