Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewni w parku system przeciwdziałania pożarom warty 5 mln zł. Inwestycja ma być gotowa z końcem 2022 roku.
– Pożary to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań w ochronie przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego, a szczególnie niebezpieczne są wiosenne pożary w ekosystemach nieleśnych, które trawią najcenniejsze siedliska torfowisk. Walka z ogniem wymaga odpowiedniego wyposażenia i sprzętu, bardzo kosztownego, dlatego tak ważna jest dla nas dotacja przyznana przez NFOŚiGW na jego zakup. Mam nadzieję, że system, który będziemy budowali, rzeczywiście przyczyni się do skutecznej walki z pożarami – zapewnił dyrektor BbPN Artur Wiatr i dodał, że „jakiekolwiek zarzewie ognia szybko zostanie zidentyfikowane, a my będziemy mogli podjąć błyskawiczne działania.
Szybkie wykrycie i lokalizacja ognia oraz podjęcie akcji gaśniczej w jak najkrótszym czasie⏰ przesądza o tym, jakie będą skutki pożaru???? – zaznaczył wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.
— NFOŚiGW (@NFOSiGW) August 21, 2021
– Dlatego przekazując dofinansowanie dla Biebrzańskiego Parku Narodowego????????
#parkinarodowe pic.twitter.com/6lDFLNv4Wk
Na terenach BbPN wybucha od kilku do nawet kilkudziesięciu pożarów rocznie. Wyjątkowo duży i niszczący był pożar z kwietnia 2020 roku. Ogień zajął ponad 5,5 tys. ha cennych terenów, m.in. w rejonie Czerwonego Bagna. Pożar miał charakter powierzchniowy, a w płomieniach zginęły tysiące gryzoni, gadów i płazów. Przez ponad tydzień z żywiołem walczyło prawie 2 tys. strażaków, ratowników, żołnierzy, leśników, strażników BbPN, których wspierali okoliczni mieszkańcy.
Dzięki 5 mln zł dofinansowania z @NFOSiGW stworzymy w Biebrzańskim Parku Narodowym system przeciwdziałania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów, który pozwoli chronić przed ogniem cały jego cenny obszar. Dziękuję @ma_golinska za tę cenną inicjatywę! pic.twitter.com/5Q8zelXAU4
— Michał Kurtyka (@KurtykaMichal) August 20, 2021
Umowa z NFOŚiGW oznacza realizację projektu „Budowa systemu przeciwdziałania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym”. W jej ramach powstanie plan operacyjny ochrony przeciwpożarowej ekosystemów BbPN. Zostanie też zmodernizowany i rozbudowany monitoring przeciwpożarowy (montaż specjalnych kamer z systemem przesyłu obrazu i zamontowany m.in. system automatycznej detekcji dymu) z dwiema wieżami.
Minister klimatu i środowiska @KurtykaMichal: Biebrzański Park Narodowy to skarb polskiej przyrody i ważna część narodowego dziedzictwa. pic.twitter.com/Ym18KqZtbt
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) August 20, 2021
Dzięki wsparciu NFOŚiGW BpPN kupi m.in.: 4 samochody patrolowo-gaśnicze, 4 mobilne zestawy gaśnicze szybkiego reagowania, bezzałogowe statki powietrzne m.in. do działań pożarniczych (2 komplety) z kursem operatora dronów dla 8 osób oraz 4 agregaty prądotwórcze i łodzie do gaszenia pożarów. Dopełnieniem projektu będzie modernizacja bazy przechowywania i budowa magazynu w Goniądzu.
Zeszłoroczna walka z pożarem w #BiebrzańskiPN to wielodobowa, niebezpieczna, trudna i kosztowna akcja, która zaangażowała ponad 1,5tys. osób. To też dużo szczęścia - nie zapalił się torf.
— Małgorzata Golińska (@ma_golinska) August 20, 2021
Podejmujemy wysiłki, by taka sytuacja nie powtórzyła się.
????@KurtykaMichal - Dziękuję! https://t.co/cAvCIJt1MV
Biebrzański Park Narodowy zajmuje ponad 59,2 tys. ha. To największy i jeden z najmłodszych parków narodowych (powstał w 1993 r.). Uchodzi też za „najdzikszy” - tworzą go naturalne zbiorowiska wodne, bagienne i leśne, w tym największe w kraju torfowiska niskie. Park obejmuje część dwóch obszarów Natura 2000: Ostoja Biebrzańska i Dolina Biebrzy. Jest chroniony prawem międzynarodowym, a Dolina Biebrzy to największe w Polsce siedlisko łosi (650 szt.) i wyjątkowa w Europie ostoja ptactwa wodno-błotnego. Sercem parku jest 160-kilometrowa Biebrza wraz z rozlewiskami, szuwarami, mokradłami, bagnami, torfowiskami, które są atrakcję turystyczną.