W najnowszym numerze szczególnie polecamy serię tekstów dotyczących decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Będzie też o rozsypce w Platformie Obywatelskiej. Poznacie kulisy kryzysu największej partii opozycyjnej. Zachęcamy do lektury!
- Wśród sponsorów „Fundacji Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, która zorganizowała protesty przeciw odkrywce prowadzonej w kopalni Turów, jest organizacja CAN Europe, finansowana przez rząd Niemiec i Komisję Europejską. Innym grantodawcą polskich ekologów jest Europejska Fundacja Klimatyczna, której szefem Komitetu Doradczego, a do niedawna prezesem rady nadzorczej, jest były wiceminister finansów Niemiec, słynący z załatwienia Rosji pieniędzy na zbudowanie Nord Stream - czytamy w tekście Grzegorza Wierzchołowskiego.
Ponadto w numerze Hubert Kowalski pisał o kopalni w Turowie:
- Niedawno Polską wstrząsnęła informacja o decyzji sędzi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która nakazała Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów do czasu rozstrzygnięcia sporu z Czechami. Polski rząd nie zamierza jednak tego robić, ponieważ zagrażałoby to bezpieczeństwu Polaków, na co zwracają uwagę m.in. mieszkańcy Dolnego Śląska - pisze
Jacek Liziniewicz poruszył temat ekologii w Polsce:
- W Polsce działa kilkanaście potężnych organizacji ekologicznych, które zajmują się lobbowaniem w różnych sprawach związanych z konfliktami na linii człowiek–przyroda. Nie wyczerpują one jednak szerokiego spektrum tematów ekologicznych, ale skupiają się na kilku wybranych branżach, gdzie w Polsce wchodzą w grę olbrzymie pieniądze. To sprawia z kolei, że dla aktywistów przyjmowanie środków z zagranicy, by realizować swoje wielkie klimatyczne i przyrodnicze idee, staje się moralnie uprawnione. Można zarysować kilka frontów, na których obecny jest kapitał zagraniczny.
Natomiast polityczną kuchnię z ostatnich dni opisał Piotr Lisiewicz:
- Opozycja idzie coraz bardziej w rozsypkę. Gdy chodzi o odwołanie Borysa Budki, nikt nie pyta już: czy, lecz wszyscy: kiedy. W oparciu o prezydentów miast i dawną, podstarzałą już młodzież Tuska chce budować swoje zaplecze Rafał Trzaskowski. Róża Thun zmierza wyraźnie ku Szymonowi Hołowni, którego współpracowniczką została już jej wychowanka, Anna Radwan-Röhrenschef. Ireneusz Raś rozmawia z PSL. – Pora przeskoczyć z PZPR do SdRP – tak sarkastycznie komentuje sytuację w rozmowie z „Gazetą Polską” były już działacz PO. Problem w tym, że tratw ratunkowych jest kilka, a każda niepewna i skłonna podtapiać pozostałe.
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!