Przejdź do treści
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Trzeci rekord zakażeń z rzędu
PAP/Leszek Szymański

Mamy 4739 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Nie żyją też 52 kolejne osoby. To rekordowy wynik zakażeń. Liczba zakażonych wzrosła do 116 338. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 2 919 osób.

Nowe przypadki pochodzą z województw: małopolskiego (724), mazowieckiego (521), śląskiego (490), wielkopolskiego (436), pomorskiego (388), podkarpackiego (368), łódzkiego (363), kujawsko-pomorskiego (324), dolnośląskiego (250), świętokrzyskiego (192), lubelskiego (185), zachodniopomorskiego (130), podlaskiego (117), opolskiego (116), warmińsko-mazurskiego (102), lubuskiego (33). 

W ciągu ostatniej doby wykonano 21,5 tys. testów. Lekarze POZ zlecili 54 tys. 769. 

W sumie w Polsce przebadano do tej pory 3 mln 455 tys. 011 osób, od których pobrano 3 mln 599 tys. 722 próbek.

 

???? W ciągu doby wykonano ponad 21,5 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/4BE4FMElTx

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 9, 2020

Ponad 300 osób pod respiratorami

 

Ministerstwo poinformowało że z powodu koronawirusa w czwartek 8 października w szpitalach przebywało 4407 osób, u których potwierdzono zakażenie. 320 chorych było pod respiratorami. W czwartek było w szpitalach o 980 zakażonych więcej niż na początku tygodnia w poniedziałek. 

Resort przekazał w piątek, że od początku epidemii wyzdrowiało 77 tys. 875 osób, u których potwierdzono zakażenie. Ostatniej doby z choroby wyszło 1385 chorych. 

Kwarantanną objętych jest 188 tys. 629 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 26 tys. 875.

 

???? Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/c9JGUJ5Ht2

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 9, 2020

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał we wtorek, że w ciągu miesiąca liczba łóżek przeznaczonych do walki z COVID-19 została zwiększona o ponad 3 tys. i przekracza obecnie 9 tys. Resort zapowiedział też dalsze zmiany w opiece szpitalnej. 

Dane MZ w środę mówiły, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywało 4000 osób, u których potwierdzono zakażenie; 283 były pod respiratorami. Zestawienia z wtorku informowały o hospitalizacji 3719 zakażonych osób i o 263 pod respiratorami. W poniedziałek MZ podawało, że hospitalizowanych jest 3158 osób, a 219 jest pod respiratorami. 

Wykonano ponad 44 tys. testów 

Ostatniej doby wykonano ponad 44,1 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 44 tys. w środę. To najwięcej przebadanych próbek od osób z podejrzeniem COVID-19 od początku epidemii. 

Ze statystyki wynika również, że lekarze rodzinni ostatniej doby zlecili wymazy u 7202 pacjentów wobec 6 224 w środę. Łącznie wydali skierowanie na wymazy 46 391 osobom. 

Ogółem przebadano dotąd 3 577 810 próbek pobranych od 3 423 975 osób.

 

???? W ciągu doby wykonano ponad 44,1 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/ekGioFWPxQ

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 8, 2020

Cała Polska w "żółtej" strefie 

Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zakrywać trzeba będzie usta i nos w przestrzeni publicznej – w sklepach, autobusie, na ulicy. Z takiego obowiązku zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. 

Nie trzeba będzie też zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach będzie trzeba zachować bezpieczną odległość – na osobę powinny przypadać co najmniej 4 mkw. W całym kraju nie będzie można w tych miejscach tańczyć. Ograniczono też czas, w których wszystkie lokale gastronomiczne będą mogły działać. Otwarte mogą być w godzinach od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. 

Mniejsze zgromadzenia 

Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się będą z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązywać będzie w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż jedna osoba na 5 mkw. W strefie czerwonej obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach może być wypełnionych 25 proc. dostępnych miejsc. 

Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Będą one musiały zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości od siebie.

Dodatkowo między m.in. przemarszami czy manifestacjami zachować trzeba będzie odległość – minimum 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu. Stosowano ją, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w każdy piątek będzie też wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. 

Tydzień później w sobotę, czyli 17 października, wejdzie dodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych m.in. weselach, komuniach i w stypach: do 75 w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej. 

W czerwonej strefie od soboty, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdzie się 38 powiatów, m.in. tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście są też miasta: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

 

twitter/Ministerstwo Zdrowia

Wiadomości

W sobotę znów poprószy śnieg! [PROGNOZA]

Rekordowe wzrosty inwestycji w branżę paliwową. Wiemy więcej!

Czym kierują się członkowie PO w wyborze kandydata?

Nie wiedzieli, kiedy ze sceny zejść. Demokraci kroczą przed...

Kanada. Dantejskie sceny w Montrealu. Spalili kukłę Żyda

To się może przydać na Andrzejki

Niezależny kandydat na prezydenta. Ale niezależny od kogo? To się dopiero okaże

Północna Kalifornia sparaliżowana opadami deszczu i śniegu/ Seattle bez prądu

Organizował "Konwój wolności". Wydali wyrok na podstawie postów

Propalestyńska demonstracja skończyła się demolką Montrealu

Bogota. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne wskutek wichury

Agresja hybrydowa wymaga wspólnej zdecydowanej odpowiedzi

System NASAMS trafił na wyposażenie ukraińskiej armii

50 ton. Śledczy skonfiskowali towar wart ok. 13 mln euro

Wiadomo, gdzie najzdrowiej się zestarzeć

Najnowsze

W sobotę znów poprószy śnieg! [PROGNOZA]

Kanada. Dantejskie sceny w Montrealu. Spalili kukłę Żyda

To się może przydać na Andrzejki

Niezależny kandydat na prezydenta. Ale niezależny od kogo? To się dopiero okaże

Północna Kalifornia sparaliżowana opadami deszczu i śniegu/ Seattle bez prądu

Rekordowe wzrosty inwestycji w branżę paliwową. Wiemy więcej!

Czym kierują się członkowie PO w wyborze kandydata?

Nie wiedzieli, kiedy ze sceny zejść. Demokraci kroczą przed...