Przejdź do treści
20:48 Czarzasty: w expose premier ma przedstawić plany rządu do końca 2025 roku
20:06 Polski Związek Piłki Siatkowej: Świderski prezesem na kolejną kadencję
20:01 PKW: każdy, kto wie o popełnieniu przestępstwa dot. wyborów powinien zawiadomić policję
19:58 Ukraina: szef MSZ liczy, że G7 obniży limit ceny rosyjskiej ropy do 30 dolarów za baryłkę
19:45 W. Brytania: zmarł słynny autor powieści sensacyjnych Frederick Forsyth
19:38 USA: Trump zasugerował, że gubernator Kalifornii powinien zostać aresztowany
19:23 Kolumbia: kandydat na prezydenta Miguel Uribe pozostaje w stanie krytycznym
18:45 USA: Trump stwierdził, że gdyby nie wysłał Gwardii Narodowej, Los Angeles zostałoby unicestwione
18:44 W. Brytania: szef NATO wezwał do czterokrotnego zwiększenia wydatków na obronę powietrzną
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 16 czerwca, godz. 18:00. Hotel i Restauracja "Pelikan" ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej POZNAŃ zaprasza na PROTEST W OBRONIE PRAWORZĄDNOŚCI z udziałem sędziów, prokuratorów oraz adwokatów z całej Polski i zagranicy. 13 czerwca, godz. 15:00, przed Sądem Apelacyjnym ul. Hejmowskiego 2 Poznań
Wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. zbiera podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji Piotrków ul. Konarskiego. Poniedziałek-piątek w godz. 11-18
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Nowe przepisy dotyczące monitorów oraz krzeseł w miejscu pracy. Pracodawcy mają sześć miesięcy na zmiany

Źródło: Twitter.com

Wchodzące od 17 listopada br. zmiany regulują przepisy dot. monitorów ekranowych, krzeseł oraz obowiązku zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących – zauważyła radca prawny Dominika Domiańska-Drzazga. Zaznaczyła, że pracodawcy mają sześć miesięcy na dostosowanie się do przepisów.

Od 17 listopada br. wchodzą w życie nowe przepisy dot. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – przekazała Dominika Domiańska-Drzazga radca prawny z Trenkwalder Polska.

Wyjaśniła, że rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z dnia 18 października br., wprowadza istotne zmiany dla pracowników oraz pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów BHP. Najistotniejsze zmiany odnoszą się do przepisów dot. monitorów ekranowych, krzeseł oraz obowiązku zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących – przekazała ekspertka.

Zgodnie z rozporządzeniem zmianie ulega definicja stanowiska pracy. Od teraz będzie definiowane jako "przestrzeń pracy z wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika, krzesłem i stołem, a także opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty i podnóżkiem".

Domiańska-Drzazga podkreśliła, że to pracodawca decyduje, jaki sprzęt zostanie zakupiony na stanowisko pracy. Jeżeli pracodawca przydzieli pracownikowi podstawkę lub monitor, nie jest zobowiązany do uwzględniania wniosków pracownika o przydzielenie innego sprzętu niż ten otrzymany. Inaczej natomiast jest w przypadku podnóżka i uchwytu na dokumenty, gdy przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów.

"W tych przypadkach pracodawca będzie musiał na życzenie pracownika wyposażyć go w podnóżek oraz w uchwyt na dokumenty posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika" – przekazała ekspertka.

Poinformowała, że w przypadku stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. Nowe wymagania zawarte w rozporządzeniu obejmują również stanowiska pracy zdalnej.

"W przypadku, gdy zgodnie z poczynionymi przez strony umowy o pracę ustaleniami pracownik korzysta lub będzie korzystać przy wykonywaniu pracy zdalnej z własnego monitora, to zgodnie z przepisami kodeksu pracy, należy uwzględnić taki fakt w ramach wypłaty ekwiwalentu lub ryczałtu z tytułu wykonywania pracy zdalnej" – zauważyła Domiańska-Drzazga.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem krzesła użytkowane przez pracowników muszą posiadać regulowane podłokietniki. Pracodawca jest także zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym przy stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jej efektem może być zalecenie lekarskie w zakresie korekcji narządu wzroku. Dotychczasowe przepisy bezpośrednio wskazywały na obowiązek zakupienia jedynie okularów korekcyjnych, natomiast nowe rozporządzenie dodaje opcję w zakresie korekcji wzroku przez korzystanie ze szkieł kontaktowych – wyjaśniła ekspertka.

Dodała, że w treści rozporządzenia nie określono wysokości kwoty dofinansowania na zakup okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok.

W przypadku stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, utworzonych przed 17 listopada br., pracodawcy mają cześć miesięcy na dostosowanie się do zmian przepisów. "Należy jednak pamiętać, że w przypadku stanowisk pracy utworzonych po 17 listopada 2023 r., pracodawcy nie otrzymają żadnego terminu przejściowego na dostosowanie się do nowych wymogów prawnych" – podkreśliła Domiańska-Drzazga. 

PAP, Twitter

Wiadomości

Ciekawe doniesienia. Czarnek szefem kancelarii prezydenta Nawrockiego?

Nie żyje pisarz Frederick Forsyth. Zmarł w wieku 86 lat

„Na pomoc”: tym razem Ilona Januszewska odwiedziła Wiktorię i jej rodziców

Politycy PiS: Tusk oddał rolnictwo, umowa Mercosur przechodzi

Greta Thunberg zatrzymana przez izraelską marynarkę. „Przedstawienie skończone”

Zdesperowana koalicja Tuska – czy spróbują podważyć wyniki wyborów?! [Kulisy powyborczych napięć]

„Strategiczne braki amunicji dla Wojska Polskiego”. Wipler domaga się pilnej reakcji MON

Jakubiak u Bugały: gdyby raz jeszcze przeliczyć głosy, to Nawrocki miałby lepszy wynik

Michnik chce z Trzaskowskiego zrobić lidera nowej „międzynarodówki”

Mazguła nawołuje do wstrzymania zaprzysiężenia Nawrockiego

Hołownia: jeśli SN potwierdzi ważność wyborów, odbiorę przysięgę od Karola Nawrockiego

MSWiA zbada sprawę chińskich autobusów jeżdżących po Warszawie

Kolejny rozsądny głos w sprawie rzekomego sfałszowania wyborów

PILNE: start misji kosmicznej z udziałem Polaka znów przełożony

Sara Boruc pokazała się z 20-letnią córką. Podobna do mamy?

Najnowsze

Ciekawe doniesienia. Czarnek szefem kancelarii prezydenta Nawrockiego?

Greta Thunberg zatrzymana przez izraelską marynarkę. „Przedstawienie skończone”

Zdesperowana koalicja Tuska – czy spróbują podważyć wyniki wyborów?! [Kulisy powyborczych napięć]

„Strategiczne braki amunicji dla Wojska Polskiego”. Wipler domaga się pilnej reakcji MON

Jakubiak u Bugały: gdyby raz jeszcze przeliczyć głosy, to Nawrocki miałby lepszy wynik

Nie żyje pisarz Frederick Forsyth. Zmarł w wieku 86 lat

„Na pomoc”: tym razem Ilona Januszewska odwiedziła Wiktorię i jej rodziców

Politycy PiS: Tusk oddał rolnictwo, umowa Mercosur przechodzi