Nowe badanie. Lęk przed porodem i pandemia COVID-19
Fenomen stresu pandemicznego wiąże się ze zwiększonym odczuwaniem lęku przed porodem i powinien być uwzględniony w planowaniu opieki nad ciężarną - uważają badaczki, które sprawdziły poziom stresu w czasie pandemii u Polek w ciąży.
- Z medycznego i psychologicznego punktu widzenia ciąża jest niezwykle dynamicznym okresem przynoszącym szereg głębokich zmian na poziomie biologicznym i psychologicznym. Dlatego też można powiedzieć, że kobiety w ciąży są grupą szczególnie narażoną na stres, a bezprecedensowa sytuacja pandemii sprawiła, że muszą sobie radzić z dodatkowym obciążeniem, jakim jest tzw. stres pandemiczny - czytamy na stronie wydziału.
Nowe zjawisko przedporodowe
Analizy badaczek wykazały, że stres pandemiczny w okresie ciąży jest nowym zjawiskiem, niejednorodnym w swej naturze, a do jego komponentów należą obawy związane z przygotowaniem do porodu w warunkach pandemii oraz ryzyko zakażenia okołoporodowego siebie lub dziecka.
Kobiety w ciąży odczuwają podwyższony stres z powodu samej ciąży i towarzyszących jej zmian, ale i konieczności dostosowania się do ograniczeń narzuconych przez pandemię oraz doświadczania obaw dotyczących okołoporodowego zakażenia COVID-19.
Badania pokazały również, iż grupami ryzyka podwyższonego stresu pandemicznego są: kobiety rodzące po raz pierwszy; kobiety w II i III trymestrze ciąży; kobiety po doświadczeniach leczenia niepłodności, a także kobiety będące w ciążach wysokiego ryzyka.
- Fenomen stresu pandemicznego wiąże się ze zwiększonym odczuwaniem lęku przed porodem i powinien być uwzględniony w planowaniu opieki nad ciężarną - czytamy komunikacie.