Przejdź do treści
Naimski: Po 2022 r. nie będzie żadnej woli przedłużania kontraktu z Gazpromem
Telewizja Republika

- PGNiG realizuje obecnie długoterminowy kontrakt z Gazpromem do 2022 r. i jest to znacząca część gazu dostarczanego do Polski. Do tego czasu mamy czas na połączenie z szelfem norweskim, ale jest to harmonogram napięty. Nie będzie po 2022 r. żadnej woli przedłużania kontraktu z Gazpromem. Światowy rynek LNG jest zróżnicowany i konkurencja cenowa powoduje, że dostawy są tańsze niż kilka lat temu - powiedział w studiu TV Republika Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

"Mamy wytyczoną strategię energetyczną"

- Mamy wytyczoną strategię, która opiera się na tym, że energia w Polsce będzie oparta na naszych surowcach, przede wszystkim na węglu kamiennym. Znakiem roku minionego było górnictwo i energetyka, a od strony zaopatrzenie Polski w gaz uruchomienie Gazoportu w Świnoujściu i plan gazowego połączenia Polski z norweskim szelfem. Jeśli chodzi o górnictwo, to koledzy z Ministerstwa Energii osiągnęli sukces, który wyraża się w tym, że pomoc 8 mld dla polskiego górnictwa została zaakceptowana przez UE, a proces restrukturyzacji górnictwa został ustalony z pracownikami - powiedział Piotr Naimski.

- W spółkach energetycznych jest ugruntowana świadomość, że trzeba budować nowoczesne elektrownie. Rozpisany jest przetarg na elektrownię w Ostrołęce. Kontynuując opieranie polskiej energetyki na polskim węglu wybiegamy w przyszłość jeśli chodzi o innowacyjność. Także nasi operatorzy – Gaz-System i Polskie Sieci Elektroenergetyczne - dużo budują i to też poprawia bezpieczeństwo energetyczne Polski - stwierdził pełnomocnik rządu.

"Musimy aktywnie dbać o zachowanie naszych interesów w UE" 

- Rok 2017, który nadchodzi, to będzie rok realizacji planów ugruntowanych w mijającym roku. Istotną kwestią będą relacje z Unią Europejską. Mamy na biurku Komisji Europejskiej projekt tzw. pakietu zimowego i są w nim zapisy groźne dla nas. Gdyby zostały przyjęte w aktualnej formie, będą utrudniały, jeśli nie uniemożliwiały, budowę nowych elektrowni w Polsce opartych na węglu kamiennym. Oprotestowaliśmy to i musimy dbać aktywnie o zachowanie naszych interesów w Unii Europejskiej -zaznaczył Naimski.

- Komisja Europejska podjęła decyzję, która dopuściła Gazprom do użytkowania gazociągu Opal w Niemczech. To przedłużenie magistrali Nordstream między Rosją a Niemcami. Ta decyzja jest niekorzystna dla Polski i regionu. PGNiG złożył formalną skargę do Trybunału w Luksemburgu, a ten zawiesił wykonywanie decyzji KE. Nie wiemy, jakie będzie orzeczenie, jednak Trybunał pozytywnie patrzył na wniosek PGNiG - podkreślił Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

"Polska będzie w regionie hubem gazowym" 

- Mamy długoterminowy kontrakt z Katarem, który wykorzystuje znaczną część możliwości Gazoportu, doraźnie wykorzystuje go także PGNiG. PGNiG realizuje obecnie długoterminowy kontrakt z Gazpromem do 2022 r. i jest to znacząca część gazu dostarczanego do Polski. Do tego czasu mamy czas na połączenie z szelfem norweskim, ale jest to harmonogram napięty. Nie będzie po 2022 r. żadnej woli przedłużania kontraktu z Gazpromem. Światowy rynek LNG jest zróżnicowany i konkurencja cenowa powoduje, że dostawy są tańsze niż kilka lat temu - orzekł Piotr Naimski.

- Jest rozpatrywana możliwość powiększenia przepustowości Gazoportu do 7,5 mld m3 gazu, a w perspektywie jest też możliwość budowy nowego zbiornika na gaz co pozwoli na 10 mld m3 przepustowości. Możliwe jest, że Polska stanie się hubem gazowym w regionie. Ważne jest, byśmy mieli dostęp do różnych źródeł gazu. Będzie konkurencja cenowa, bo ceny LNG i gazu z szelfu są cenami rynkowymi, a nie jak gazu z Gazpromu – administracyjnymi - zapowiedział gość TV Republika.

Telewizja Republika

Wiadomości

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Najnowsze

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"