Jak ustalił portal telewizjarepublika.pl, Komisja Nazewnictwa Rady m. st. Warszawy zaopiniowała pozytywnie wniosek Wspólnoty Samorządowej Dzielnicy Praga Południe o nazwanie parku przy ul. Znicza imieniem generała Sosabowskiego. Mieszkańcy warszawskiej Pragi Południe chcą w ten sposób uczcić 75. rocznicę obrony Warszawy.
Nasi rozmówcy twierdzą, że obrady komisji były bardzo burzliwe. Wzięli w nich udział przedstawiciele organizacji patriotycznych i kombatanckich popierających wniosek. Pozytywna opinia była możliwa dzięki głosem radnych PiS i SLD. Zbliżające się wybory samorządowe wpłynęły na samorządowców tak, że wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sebastian Wierzbicki (SLD) zadeklarował nawet, że jeżeli zostanie prezydentem stolicy, w parku stanie pomnik generała Sosabowskiego. Z kolei wiceprzewodnicząca Olga Johann i radny Michał Grodzki (oboje z PiS) podkreślali, że generał zasługuje na godne upamiętnienie w miejscu związanym z historią i jego losami.
Do pozytywnej opinii Komisji Nazewnictwa odniósł się Arkadiusz Czak z Wspólnoty Samorządowej. - Bardzo cieszymy się z decyzji radnych i dziękujemy. To ważne, że komisja przychyliła się do oddolnej inicjatywy mieszkańców. Już niedługo, we wrześniu w parku odbędzie się otwarta impreza dla warszawiaków. Będą akcenty historyczne, muzyka i wojskowa grochówka - mówił.
O tym, że wniosek o nadanie imienia generała Sosabowskiego skwerowi na warszawskiej Pradze Południe trafił do komisji nazewnictwa Rady Warszawy informowaliśmy już 30 maja.
Stanisław Sosabowski urodził w 1892 roku w Stanisławowie. Jego ojciec był kolejarzem. W 1910 roku Sosabowski zdał egzamin dojrzałości, a następnie wstąpił do Drużyny Strzeleckiej. Studiował w Wyższej Szkole Handlowej. Następnie rozpoczął służbę w wojsku austriacko-węgierskim. Walczył w I wojnie światowej. W II RP służył w wojsku, był też wykładowcą szkoły wojskowej. W 1937 roku uzyskał stopień pułkownika. W wojnie obronnej 1939 roku walczył w Armii "Modlin", a następnie w obronie Warszawy, za którą został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V Klasy. Po ucieczce z niemieckiej niewoli próbował zorganizować struktury Służby Zwycięstwu Polski we Lwowie. Następnie przedostał się do Francji i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W Wielkiej Brytanii z jego inicjatywy utworzono polską Samodzielną Brygadę Spadochronową. W 1944 roku alianci sprzeciwili się planom desantowania brygady w okupowanej Polsce i skierowali ją do udziału w operacji „Market Garden”. Po rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Sosabowski pozostał w Londynie, gdzie pracował jako tapicer i magazynier. Zmarł 25 września 1967 roku. Jego ciało sprowadzono do Polski i pochowano na cmentarzu na warszawskich Powązkach.
CZYTAJ TAKŻE:
[NASZ NEWS] Gen. Sosabowski patronem stołecznego parku?
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie