Murdzek: Rząd bierze odpowiedzialność za gospodarkę
Gościem redaktora Marcina Bąka był wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek, który mówił o programach realizowanych przez jego resort.
– Nasze działania to branie wprost odpowiedzialności za gospodarkę i to w obszarze wielowątkowym. Sztandarowym programem jest Konstytucja dla Biznesu. Ale jest też wiele innych – teraz już ponad dwieście zmian. – powiedział wiceminister.
– Są takie rzeczy które sięgają istotnych grup. Kluczową rzeczą jest ta, co do której trwa dyskusja, czyli tzw. mały ZUS plus. Rezultat jest taki ze miliard 300 milionów zostaje w kieszeniach przedsiębiorców. – zaznaczył Murdzek.
– Zmora dokuczająca przedsiębiorcom, to zatory płatnicze, utrudniające funkcjonowanie. Dochodzi w tej chwili do wydłużenia terminów i 80 procent przedsiębiorców ma do czynienia z tym zjawiskiem. Musimy pomoc je zwalczyć. – stwierdził.
– Są też takie obszary, jak funkcjonowanie stref ekonomicznych. W wielu miejscach Polski zaczęło to już działać. – podkreślił.
– Jest także wymiar międzynarodowy. Staramy się wzmacniać obecność polskich firm. – powiedział polityk.
Wiceminister odniósł się także, do programu termomodernizacji. Nawet 12 ml. Polaków może zyskać na nowym programie, który we wtorek ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Dzięki niemu gminy będą mogły się ubiegać o dopłaty na docieplenie, czy nową instalację grzewczą również w blokach z wielkiej płyty.
– Nie jest tak łatwo zastąpić wielkie płyty innymi rozwiązaniami mieszkaniowymi. Myślę, że 12 milionów ludzi może mieszkać w lepszych warunkach. Wiemy, jak technologie idą naprzód. Wyburzanie nie jest jedyną możliwością. – stwierdził
Gość Telewizji Republika przypomniał także o programach dotyczących komunikacji, które realizuje ministerstwo:
– Centralny Port komunikacyjny to skok cywilizacyjny. Skracamy czasy przejazdów. Od tamtego roku pojawiła się także troska przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. To szansa nie tylko na poprawienie komfortu życia, ale też stymulacja gospodarcza – zaznaczył.