Moskwa w Republice: prąd z atomu to nasza przyszłość. Węgiel pozostanie [wideo]
- Będziemy zwiększać potencjał elektrowni atomowej. Energia atomowa jest przyszłością. Nie wyłączymy żadnej elektrowni węglowej, dopóki nie będziemy mieli pewności do skuteczności funkcjonowania innych, mówiła dziś w programie "Polityczna kawa", minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Zapewniła, że Polska rozmawia z Komisją Europejską ws. ewentualnego współfinansowania drugiej inwestycji. Zdaniem szefowej resortu podobnie jak inne kraje, także "Francja ma równe prawa, aby przedstawić dobre warunki i technologie".
#PolitycznaKawa | @moskwa_anna (@MKiS_GOV_PL): Mamy silny front państw atomowych. Cała Unia Europejska zaczęła się od atomu. Miała gwarantować bezpieczeństwo wymiany informacji. Ta noga atomowa w UE jest silna. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) November 6, 2022
Anna Moskwa poinformowała na naszej antenie, że obecne trwają przygotowania do wyboru drugiej lokalizacji dla budowy kolejnych mocy atomowych.
- Mamy przygotowaną mapę wstępnej lokalizacji, zawężony tylko do pięciu, z których będziemy wybierać jedną.
Zobacz też: Ale tempo! Firma ze Stanów chce wybudować drugą elektrownię atomową
- Zainteresowanie stosunkowo chyba nie zaskakuje, mówiła pani minister w programie Tomasza Sakiewicza. Są - i Amerykanie, i Francuzi, i Koreańczycy. Będziemy, podobnie jak od pierwszego procesu pierwszej lokalizacji podchodzić w ten sam sposób, porównywać wszystkie te parametry, uwarunkowania, od początku rozpoczynać dialog i wybierać do tego rządowego programu", stwierdziła Anna Moskwa.
Szefowa resortu środowiska i klimatu stwierdziła, że polski rząd bardzo kibicuje i wspiera trzeci projekt "koreański". - Każda ilość czystej, dobrej, bezpiecznej, własnej energii w polskim systemie energetycznym jest na wagę złota. Więc liczymy, że wszystkie te trzy projekty wejdą do naszego systemu. Plan zakończenia to jest rok 2045, ale już w 2035 będzie pierwszy reaktor, zapewniła.
Cała rozmowa poruszająca także inne wątki, m.in. dotyczące polityki węglowej w pozostałej części programu. dostępna w oknie powyżej. Polecamy.