Młodzi wybrali Chrystusa. Setki tysięcy osób przeszło przez Bramę-Rybę
Przejście o północy przez Bramę-Rybę, Bramę Trzeciego Tysiąclecia - symbolizujące akt wyboru przez uczestników Chrystyusa - zakończyło 22. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. Uczestniczyło w nim około 85 tysięcy osób - obecny był też prezydent, który objął to wydarzenie swoim patronatem. Do zgromadzonych pozdrowienia przesłał papież Franciszek.
Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, mówił w homilii podczas mszy świętej na Lednicy, że człowiek jest w centrum zainteresowania Boga. Zwracając się do młodych podkreślał, że Chrystus nie zebrał ich w tym miejscu, aby powiedzieć "Patrzcie, jestem". Wyjaśnił, że Jezus mówi "Jestem dla ciebie, jestem przy tobie, jestem skupiony na tobie". - Pisał o tym w swojej pierwszej encyklice święty Jan Paweł II, że drogą Kościoła jest człowiek - przypominał arcybiskup.
Uczestnicy spotkania wysłuchali pozdrowień papieża. - Szczególne pozdrowienie kieruję do tych wszystkich, którzy w sobotę będą uczestniczyli w Spotkaniu Młodych na Lednicy, by rozważyć słowa Pana Jezusa: Ja jestem z wami przez wszystkie dni. Cieszę się waszą inicjatywą i obecnością. Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb - powiedział Franciszek.
- Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej Ojczyzny, gestem, jaki zwykł czynić święty Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu - mówił Ojciec Święty. Po pozdrowieniach papieża młodzi ucałowali ziemię na Polach Lednickich.
Dziesiątki tyś młodych przechodzą przez Bramę III Tysiąclecia w kształcie ryby na Polach Lednickich @iar_pr @Wiadomosci_PR @lednica2000 #lednica2000 #lednica2018 #mlodzi #polishboy #news pic.twitter.com/KsZniHdwn3
— Mariusz Pieśniewski (@ubikmc) 2 czerwca 2018
Na Lednicę przybył po południu prezydent Andrzej Duda, który podarował młodym polskie flagi. Apelował do nich, o to, aby flagi zabrali ze sobą, szanowali je i eksponowali w ważnych momentach dla naszego kraju. Andrzej Duda powiedział także, że wiara chrześcijańska zbudowała polską tradycję, dzięki której Polska istnieje jako państwo. Mówił, że Polacy wielokrotnie w swojej bronili wiary, na przykład pod Wiedniem w 1683 roku i pod Warszawą w roku 1920, kiedy nasi przodkowie zatrzymali bolszewików. Prezydent dodał, że biało-czerwone barwy należy szanować, bo za nie nasi przodkowie przelewali krew.
Prezydent przekazał Wspólnocie Lednickiej kopię pierwszego egzemplarza pieśni "Bogurodzica". Andrzej Duda z kolei otrzymał symbol tegorocznego spotkania na Polach Lednickich - zwierciadło. Wygrawerowany jest na nim wizerunek Jezusa, dzięki czemu, jak mówią organizatorzy, "można będzie spojrzeć w jego oczy, ale też zobaczyć siebie w bożych oczach". Prezydent wziął również udział we wspólnych tańcach z młodzieżą oraz włączył się we wspólny śpiew.
Andrzej Duda objął tegoroczną Lednicę swoim patronatem. Prezydent był w tym roku na Lednicy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Prezydent przekazał na ręce Duszpasterzy Lednickich kopię najstarszego rękopisu Bogurodzicy. - To ona była wielkim dziełem budującym chrześcijaństwo w Polsce. Polscy rycerze śpiewali ją, ruszając do walki w obronie ojczyzny, wiary, naszej tradycji i wolności - #PAD @Lednica2000 pic.twitter.com/IHEpm8Tx7Y
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 2 czerwca 2018
- Cieszę się, Kochani, Młodzi Przyjaciele, że tu jesteście – uśmiechnięci, szczęśliwi, rozśpiewani, rozmodleni. Ale przede wszystkim cieszę się, że jesteście razem. To Wy jesteście tym następnym pokoleniem, które będzie dalej budowało naszą ojczyznę - #PAD @Lednica2000 pic.twitter.com/JxOnqlFB2v
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 2 czerwca 2018
Godzina Jana Pawła II
— LEDNICA 2000 (@Lednica2000) 2 czerwca 2018
"Nie bój się wypłyń na głębie" pic.twitter.com/g06mh5UieJ