Szef MF Tadeusz Kościński poinformował, że resort chce, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, utworzyć nową uczelnię kształcącą kadry resortu finansów. Dodał, że pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę w roku akademickim 2022/2023.
Minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisali list intencyjny w sprawie powołania nowej uczelni. W wydarzeniu udział wzięła też zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa.
- Utworzenie uczelni, która będzie kształciła dla resortu finansów wysoko wykwalifikowane kadry, to odpowiedź na potrzeby dynamicznie zmieniającego się otoczenia - powiedział minister Kościński.
- Stale dostosowujemy nasze działania i usługi do potrzeb obywateli tak, aby były one nowoczesne, przyjazne i wygodne oraz wychodziły naprzeciw zmieniającym się trendom. Do tego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie naszych pracowników - dodał.
Jej celem jest wsparcie wzrostu efektywności działania MF i KAS.
Szef MF przyznał, że możliwość specjalistycznego kształcenia i stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest niezbędna dla skutecznego dbania o stabilne i efektywne finanse publiczne.
???? Transmisja konferencji z udziałem ministra @CzarnekP, ministra finansów oraz zastępcy szefa @KAS_GOV_PL dotycząca podpisania listu intencyjnego w sprawie powołania uczelni kształcącej kadry @MF_GOV_PL. Zapraszamy do oglądania ➡️ https://t.co/ODatOAgaY1 #nauka pic.twitter.com/2QEjY0LguW
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) June 8, 2021
- Łączymy siły i wspólnie z resortem finansów działamy, by powstała nowoczesna uczelnia z szerokim programem nauczania, stawiająca przede wszystkim na jego wymiar praktyczny - podał resort edukacji i nauki.
Tworzony program nauczania ma łączyć wiedzę m.in z prawa, administracji, nauk społecznych. Istotnym jest fakt, że studenci podczas nauki będą mogli odbywać praktyki w instytucjach podległych ministrowi finansów, funduszy i polityki regionalnej.
- W Krajowej Administracji Skarbowej realizowany jest program Klient w centrum uwagi KAS. Chcemy być administracją nowoczesną, stawiającą na cyfryzację, zapewniającą wysoką jakość obsługi naszych klientów - podała zastępca szefa KAS Anna Chałupa.
- Zależy nam, żeby pracownicy KAS byli jeszcze bardziej kompetentni, świadomi, ale także pewni swojej wiedzy i umiejętności - dodała.
Wykładowcami maja być wybitni specjaliści oraz praktycy z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa podatkowego.
✍️ Uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania uczelni kształcącej kadry resortu finansów - z udziałem Ministra Edukacji i Nauki @CzarnekP oraz Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego @MF_GOV_PL. #nauka pic.twitter.com/aiBsNk57Jc
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) June 8, 2021
Uczelnia będzie kształcić w zakresie skarbowości, oferując studia o profilu praktycznym i specjalistycznym.
Nowa instytucja będzie stanowić forum dialogu o finansach publicznych oraz będzie prowadzić badania z zakresu administracji skarbowej, analizy podatkowe i działalność wydawnicza.
Minister @CzarnekP: - Chcemy wspólnie z @MF_GOV_PL stworzyć dla tej nowej krajowej administracji skarbowej miejsce, w którym będą kształcić się kadry z nowym podejściem do podatnika, do przedsiębiorcy, do klienta. #nauka @KAS_GOV_PL pic.twitter.com/oKpmdWquG0
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) June 8, 2021