Dziś, minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami "Porozumienia rezydentów". Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa na której ogłoszono, że strony doszły do porozumienia.
Minister Łukasz Szumowski, ogłosił podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, że po dzisiejszych rozmowach osiągnięte zostało porozumienie.
Porozumienie przewiduje coroczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia i 6 proc. PKB w 2024 roku. Minister zdrowia po spotkaniu z lekarzami rezydentami oznajmił, że wynagrodzenia lekarzy wzrosną, a w zamian za to, lekarze zobowiązani będą do pracy w Polsce przez minimum 2 lata po zakończeniu specjalizacji.
Podczas konferencji minister Szumowski oznajmił, że ochrona zdrowia jest priorytetem dla rządu PiS.
- Tak jak powiedział premier Mateusz Morawiecki w swoim expose, ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu, rządu PiS - podkreślił Szumowski.
Podpisanie porozumienia ministra zdrowia @SzumowskiLukasz z lekarzami rezydentami @PR_OZZL! #pakietSzumowskiego pic.twitter.com/73hsbSW03x
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 8 lutego 2018
Porozumienie ministra zdrowia @SzumowskiLukasz i @PR_OZZL zakłada poprawę atrakcyjności warunków pracy, reformę kształcenia zawodowego, więcej miejsc na studiach i szkoleniach specjalizacyjnych.
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 8 lutego 2018
Minister Szumowski podał także pięć punktów, które są priorytetami na okres jego kadencji na stanowisku szefa resortu zdrowia.
#pakiet Szumowskiego to pięć priorytetów: #dialog #odbiurokratyzowanie#efektywność#informatyzacja#innowacyjność
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 8 lutego 2018
Porozumienie ministra zdrowia @SzumowskiLukasz z lekarzami rezydentami @PR_OZZL: Zakładamy wyższe wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres 2 lat. #pakietSzumowskiego
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 8 lutego 2018
Lekarze rezydenci są bardzo zadowoleni z osiągniętego porozumienia. Protestowali w swojej sprawie od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Według szacunków MZ, klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 3,8 tys. lekarzy.
Podpisaliśmy porozumienie z Ministrem @SzumowskiLukasz
— Rezydenci OZZL (@PR_OZZL) 8 lutego 2018
Dzisiejsze porozumienie to kolejny przystanek w drodze do 6,8% PKB na zdrowie.
Dla obecnych pacjentów wywalczyliśmy wzrost nakładów o 2 mld. W samym roku 2018. pic.twitter.com/1X0OTUncsZ
Lekarze z protestu #1lekarz1etat wywalczyli wzrost nakładów #NaZdrowie o prawie 16 mld do roku 2024. pic.twitter.com/9zKlKB4mhb
— Rezydenci OZZL (@PR_OZZL) 8 lutego 2018