Program „Dobry Start” - jest to program powszechny. Oderwaliśmy politykę rodzinną od polityki socjalnej – powiedział dla Telewizji Republika Bartosz Marczuk, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Bezrobocie
– Jest to wynik symptomatyczny. Od roku 1989 nie mieliśmy takich statystyk.(…) Jesteśmy czwartym krajem w UE z najniższym bezrobociem. Przyczynia się do tego koniunktura, wzrost gospodarczy. To również kwestia wciągania nowinek na rynek pracy.
– To co powinniśmy teraz na rynku pracy robić – to skupić się na osobach, które tego potrzebują – czyli bezrobotnych – dodał.
Program „Dobry Start”
„Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można składać już od 1 lipca.
– To program, który będzie pomagać rodzicom w tych trudnych momentach. Uczniowie otrzymają jednorazowo 300 zł na wyprawkę. (…) Im szybciej się ten wniosek złoży, tym szybciej otrzyma się wypłatę. (…) Jest to program powszechny. Oderwaliśmy politykę rodzinną od polityki socjalnej. (…) Świadczenie nie jest adresowane dla studentów – mówiła nam Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Program 500+
– Ten program ma trzy cele: przyrost naturalny, inwestycja w Polaków i dzieci oraz redukcja wysokiego wskaźnika skrajnego ubóstwa dzieci. Skrajne ubóstwo to miara pieniędzy jaka przypada na jedną osobę w rodzinie. Przed wprowadzeniem programu 500 + takich dzieci było ponad 700 tys. (…) Po zaledwie dwóch latach liczba tych dzieci została zredukowana o połowę. Spodziewamy się, że ta liczba jeszcze się zmniejszy – podkreślił.
Mama plus
Mama plus - to kolejna propozycja PiS-u mająca na celu wsparcie kobiet. Według zapowiedzi wicepremier Beaty Szydło miałyby zostać wprowadzone darmowe leki dla kobiet w ciąży. Ponadto program Mama plus zakłada przyznanie premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Jeśli drugie dziecko urodzi się nie później niż dwa lata po pierwszym, matka otrzyma dodatkowe dodatkowe trzy miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego. Mama plus to także wprowadzenie minimalnej emerytury dla kobiet, posiadających co najmniej czwórkę dzieci, nawet jeśli nigdy nie pracowały
–To było niesprawiedliwe – kiedy matki wychowywały po 7/8 dzieci, poświęcały się nim, a później zostawały z niczym i musiały się dzielić emeryturą z mężem – ocenił Marczuk.
– W tej chwili w Ministerstwie Rodziny toczą się prace nad projektem ustawy, niedługo zostanie on zaprezentowany opinii publicznej. (…) Myślę, że wejdzie on w przyszłym roku w życie i będzie działać również wstecz - powiedział
– Panie w Polsce są świetnie wykszatałcone i jeśli mają swoje ambicje zawodowe, to państwo powinno im to zapewniać – również przy posiadaniu dzieci. (…) Do tego będzie służył program „Mamy plus”.
Zrównanie płac
– Administracyjnie jest to bardzo trudne do zrealizowania. Istnieje pewna wolność pracodawcy. (…) W Polsce ta luka płacowa pomiędzy kobietami, a mężczyznami jest jedna z najniższych w UE. My jako społeczeństwo nie mamy z tym ogromnego problemu – powiedział Bartosz Marczuk.