– Rotacyjnie, będą stacjonowały cztery grupy bojowe, ale mówiliśmy też o stałych składach uzbrojenia w Polsce – mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Jens Stoltenberg przyleciał do Polski wczoraj wieczorem. Wizytę rozpoczął od rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą. Zarówno wczorajsze jak i dzisiejsze spotkania sekretarza generalnego NATO dotyczą lipcowego szczytu NATO w Warszawie oraz współpracy Sojuszu z Polską.
Poza spotkanie z szefem MON, Stoltenberg ma dzisiaj też w planach spotkanie z premier Szydło i ministrem Waszczykowskim.
Ochrona wschodniej i południowej flanki NATO
Na początku konferencji, Macierewicz podziękował za intensywne i produktywne rozmowy, zarówno podczas wczorajszej kolacji z prezydentem Dudą jak i dzisiaj w siedzibie MON. – Nasza dzisiejsza rozmowa potwierdziła, że w Polsce i krajach bałtyckich będą stacjonarny rotacyjnie wojska NATO – mówił minister. Jak podkreślił, chodzi o cztery bataliony bojowe, które miałyby stacjonować w Polsce rotacyjnie, ale też o stałe składy uzbrojenia w Polsce.
Jak dodał Macierewicz, wojska NATO miałyby stanowić element obrony wschodniej flanki NATO.
– Rozmawialiśmy dziś także o naszych zobowiązaniach wobec naszych sąsiadów i sojuszników, o Ukrainie i Gruzji – mówił Macierewicz. Jak dodał, chociaż środki ostrożności na wschodzie są ważne, trzeba też bowiem pamiętać o południu Europy.
W #MON rozpoczęło się spotkanie min. @Macierewicz_A i Sekretarza Generalnego @NATO @jensstoltenberg #NATOSummit pic.twitter.com/ErwdOI7VhO
— Ministerstwo Obrony (@mon_pl) 31 maja 2016
Szczyt Sojuszu w Warszawie
Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie (PGE Narodowy). Będzie wydarzeniem bezprecedensowym, o randze najwyższej spośród dotychczas organizowanych w Polsce spotkań na szczeblu międzynarodowym. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, agenda szczytu będzie dotyczyła implementacji postanowień poprzedniego spotkania liderów państw Sojuszu w Newport w Walii, jak i uzgodnień dotyczących obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO.