MSZ: Walka z COVID-19 wymaga nadzwyczajnego działania polskiej dyplomacji
MSZ oceniło w niedzielę, że walka z COVID-19 wymaga nadzwyczajnego działania polskiej dyplomacji. Szef MSZ Jacek Czaputowicz zapewnił też, że resort analizuje praktyki walki z epidemią koronawirusa w innych państwach, aby najlepsze z nich wprowadzać w Polsce.
Resort przytoczył też nagranie szefa MSZ Jacka Czaputowicza.
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje w trybie nadzwyczajnym, całodobowo pełnimy dyżury, udzielamy informacji Polakom, którzy do nas dzwonią i tym z kraju, i tym z zagranicy, którzy szukają połączeń, żeby wrócić do kraju. Pracuje zespół kryzysowy, też 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, który ma na celu monitorowanie rozwoju epidemii na świecie i szukanie rozwiązań tak, aby wspomóc Polaków za granicą" – powiedział Czaputowicz.
Szef MSZ przypomniał też o akcji "Lot do Domu", która rozpoczęła się 15 marca. W jej ramach organizowane są specjalne rejsy czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom. Daty i miejsca lotu można sprawdzić na stronie https://LOTdoDomu.com. "Nasze zadanie polega na wyłowieniu turystów, którzy gdzieś utknęli za granicą; często daleko od Europy" – wyjaśnił Czaputowicz.
"W tej sytuacji kryzysowej ambasadorowie mają zadanie dostarczanie dziennego raportu, jak epidemia rozwija się w poszczególnych państwach, a w szczególności jakie są wprowadzane środki przez te państwa. Analizujemy je i porównujemy z tym, co robimy w kraju po to, żeby te najlepsze praktyki zaszczepić na naszym gruncie" – zapewnił minister. Dodał też, że 24 godziny na dobę funkcjonują polskie konsulaty, które – jak mówił – pomagają Polakom przy jednoczesnym zmniejszonym zaangażowaniu w innych obszarach, np. przy wydawaniu wiz dla cudzoziemców.
Do tej pory w Polsce zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u 563 osób, siedmioro chorych zmarło.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.
Specjalny sztab kryzysowy #MSZ
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) March 22, 2020
Praca przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych w trybie kryzysowym
Całodobowe dyżury konsularne
Raportowanie o sytuacji w innych państwach
Walka z #COVID-19 wymaga nadzwyczajnego działania dyplomacji.
Zobacz więcej pic.twitter.com/p78wo7LKKg