Automatyk, dekarz, monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa – na te zawody prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy.
Każdego roku MEiN ogłasza prognozę w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Działanie ma na celu wskazać, jak powinna wyglądać oferta szkolnictwa branżowego w odniesieniu do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy.
Prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 28 zawodów, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju państwa.
Zawody, na które będzie szczególne zapotrzebowanie i są ważna dla rozwoju państwa: automatyk, dekarz, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.
W 2021 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy 4 zawody: dekarz, technik dekarstwa (nowy zawód od września 2021 r.), technik robotyk (nowy zawód od września 2021 r.), monter nawierzchni kolejowej.