Przejdź do treści
8:30 Przemyt migrantów, produkcja, przemyt i sprzedaż narkotyków – takie zarzuty stawiane są członkom gangu rozbitego przez śląskich policjantów. Zatrzymali oni osiem osób, a siedmiu kolejnych członków grupy w Belgii i Niemczech ujęły tamtejsze służby
7:47 Wołodymyr Zelenski, zaapelował do prezydenta USA, Donalda Trumpa, o udział w planowanych na 15 maja negocjacjach między Ukrainą a Rosją w Stambule. Zelenski wyraził przekonanie, że obecność Trumpa mogłaby skłonić Putina do uczestnictwa w rozmowach
7:30 68-letni Peter Sullivan, mieszkaniec Wielkiej Brytanii, który spędził 38 lat w więzieniu, został uniewinniony przez sąd apelacyjny. Zgodnie z doniesieniami The Guardian, jest to uważane za najdłuższą pomyłkę sądową w historii Wielkiej Brytanii
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

MEN: w trybie mieszanym pracuje 12 placówek oświatowych, a 47 w trybie zdalnym

Źródło: PAP

Na ponad 48,5 tys. szkół i przedszkoli w trybie mieszanym pracuje 12 placówek. W 47 przypadkach w skali kraju nauka realizowana jest w trybie zdalnym – poinformowała rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. Zaznaczyła, że dostały one na to zgodę inspekcji sanitarnej.


We wtorek rozpoczął się rok szkolny 2020/2021, w którym szkoły wracają do stacjonarnego nauczania. We wtorek odbyły się w szkołach inauguracje, od środy prowadzone są lekcje. Obowiązują w nich wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia w szkole zakażenia koronawirusem część lub wszyscy uczniowie będą na oznaczony czas przechodzić na naukę zdalną.

"Wczoraj, 1 września, niemal we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych zajęcia odbyły się w trybie stacjonarnym. Wystąpiły pojedyncze przypadki związane z nałożoną kwarantanną na pracowników szkoły (np. powiat limanowski) albo opóźnieniami wynikającymi z przedłużającym się remontem pomieszczeń szkolnych (np. powiat wołomiński)" – napisała rzeczniczka.

"Dziś, 2 września, zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, na ponad 48,5 tys. szkół i przedszkoli w trybie mieszanym pracuje jedynie 12 placówek (tj. 0,02 proc.). W 47 przypadkach w skali całego kraju nauka realizowana jest w trybie zdalnym (tj. 0,1 proc.)" – podała.

Zaznaczyła, że to zgłoszenia dotyczące placówek, w których powiatowa inspekcja sanitarna – po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji – wydała pozytywną zgodę na pracę szkoły w innym niż stacjonarny tryb nauki.

"Będziemy monitorować sytuację w szkołach i placówkach. Bezpieczeństwo uczniów, rodziców, dyrektorów szkół i nauczycieli jest dla nas najważniejsze" – zapewniła Ostrowska.

Przypomniała, że w roku szkolnym 2020/2021 w blisko 22 tys. szkół uczyć się będzie 4,6 mln uczniów, w tym w szkołach podstawowych ponad 3 mln uczniów, a w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia oraz szkołach przysposabiających do pracy) ok. 1,5 mln uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 190 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 120 tys. słuchaczy.

"Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i rodzice czekali na ten moment. Przez całe wakacje przygotowywaliśmy się do uruchomienia szkół i placówek w trybie stacjonarnym, dając jednocześnie dyrektorom narzędzia do przejścia w tryb mieszany lub zdalny, jeśli w danej szkole pojawi się zagrożenie epidemiczne i powiatowa inspekcja sanitarna wyda pozytywną opinię dotyczącą zmiany trybu pracy szkoły" – napisała rzeczniczka MEN.

Wskazała, że ostatnie tygodnie sierpnia były intensywnym czasem przygotowań do bezpiecznego powrotu do szkół.

"To szereg wytycznych, regulacji prawnych, materiałów i działań informacyjnych (poradników, plakatów, spotów, Q and A – najczęstsze pytania i odpowiedzi), kierowanych zarówno do dyrektorów, jak i uczniów oraz rodziców. To wytężona praca nad tym, aby wesprzeć dyrektorów szkół i placówek w organizacji nowego roku szkolnego w tych wyjątkowych warunkach. Jednocześnie w ramach bieżących działań przekazaliśmy dyrektorom środki ochrony – ponad 50 mln maseczek i 5 mln litrów płynów do dezynfekcji. Do szkół trafi także blisko 75 tys. termometrów bezdotykowych" – podała.

Poinformowała też, że kuratorzy oświaty wraz z przedstawicielami inspekcji sanitarnej organizowali spotkania z dyrektorami szkół. W sumie odbyło się 465 spotkań w całym kraju, w których udział wzięło 27,6 tys. dyrektorów. Dodała, że podczas spotkań przedstawiciele inspekcji sanitarnej przekazywali dyrektorom bezpośrednie numery telefonów do szybkiego kontaktu w przypadku pojawienia się sytuacji zagrożenia epidemicznego.

PAP

Wiadomości

Nawrocki już załatwia sprawy z Amerykanami. USA wycofają restrykcje na eksport chipów do Polski

Sąsiedzi zabierają głos w sprawie Nawrockiego

Pekin ogrywa Zachód. Poprzez TikToka Chiny mogą mieć dostęp do amerykańskich mikrochipów

Jak przechowywać szparagi, by długo były świeże? Ten trik działa!

Brytyjczyk uniewinniony po 38 latach więzienia!

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

AKTUALIZACJA

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Najnowsze

Nawrocki już załatwia sprawy z Amerykanami. USA wycofają restrykcje na eksport chipów do Polski

Brytyjczyk uniewinniony po 38 latach więzienia!

Finowie skończą z Imperium Rosyjskim? W imię NATO

Lider portugalskich konserwatystów zasłabł na wiecu wybroczym

Brytyjscy posłowie chcą zbanować prezydenta Serbii. Dał powód

Sąsiedzi zabierają głos w sprawie Nawrockiego

Pekin ogrywa Zachód. Poprzez TikToka Chiny mogą mieć dostęp do amerykańskich mikrochipów

Jak przechowywać szparagi, by długo były świeże? Ten trik działa!