Przejdź do treści
19:50 Rumunia: Według informacji przekazanych przez rumuńskie Centralne Biuro Wyborcze w drugiej turze wyborów prezydenckich głosowało do tej pory 55,57 proc. uprawnionych. Jest to znacznie wyższa frekwencja od wyborów w roku 2019
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Lambert wciąż odcięty od pożywienia i nawadniania. "Sytuacja wzbudza poważne wątpliwości z punktu widzenia praw człowieka"

Źródło:

– Z uporczywą terapią mamy do czynienia, gdy osoba jest wyraźnie umierająca, do tego cierpi niewyobrażalny ból. Z żadną z tych sytuacji nie mamy tu do czynienia – jasno wskazuje dr Tymoteusz Zych z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, odnosząc się do stanu skazanego na eutanazję Vincenta Lamberta. Rozmowę poprowadził red. Aleksander Wierzejski.

Czynności podtrzymujące przy życiu Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zostały przerwane - wynika z informacji przesłanej przez lekarza do rodziny chorego. Francuski dziennik „La Croix” w szczegółach opisał cały proces zaprzestania podawania pacjentowi jedzenia i wody.

– Z uporczywą terapią mamy do czynienia, gdy osoba jest wyraźnie umierająca, do tego cierpi niewyobrażalny ból. Z żadną z tych sytuacji nie mamy tu do czynienia. Ta osoba od kilkunastu lat jest poddawana terapii w bardzo elementarnym stopniu, tj. odżywią się ją. Nie jest to osoba w agonii, osoba umierająca. Takie rozróżnienie jest tutaj kluczowe – rozpoczął Zych, odnosząc się do głośnego przypadku Vincenta Lamberta.

– Sytuacja, w której znalazł się pacjent, z punktu widzenia praw człowieka, wzbudza wątpliwości. Mamy do czynienia z zagłodzeniem chorego. Odcina się go od pożywienia i nawadniania. Śmierć ma nastąpić na skutek odwodnienia i wystąpienia niewydolności nerek – tłumaczył gość red. Wierzejskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Vincent Lambert wkrótce umrze z pragnienia. Wszystko zgodne z francuskim prawem

 

Dodał, że "ciekawy jest kontekst prawny sprawy". – Sądy francuskie zgodziły się z lekarzami, że odżywianie pacjenta należy zakończyć. Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił podjęcia interwencji, ale ONZ-owski komitet ds. osób niepełnosprawnych opowiedział się za udzieleniem ochrony, bez względu na niepełnosprawność. To przedłużyło życie pacjenta o dwa miesiące. W kolejnej instancji obalono jednak ww. stanowisko – mówił dalej.

Dr Zych wskazał na kontrowersję wokół zastosowania terminu "uporczywa terapia" do sytuacji pacjenta. – Przypadku Vincenta Lamberta nie można zakwalifikować do uporczywej terapii. Nie mamy do czynienia z człowiekiem, który ma wyłączoną świadomość. Znajduje się w stanie minimalnej świadomości – tłumaczył gość. Przywołał też relację matki, z której wynika, że „następuje z nim (pacjentem V. Lambertem -red.) podstawowa komunikacja”. – Jest on osobą, która może sobie w istotnym stopniu zdawać sprawę, co się dzieje w jego otoczeniu – podsumował dr Tymoteusz Zych z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Wybory w Rumunii. Kto został prezydentem?

Co można powiedzieć w ciszę wyborczą?

OGLĄDAJ NA ŻYWO: Rozpoczął się wieczór wyborczy w Telewizji Republika

Frekwencja w Rumunii wyższa od frekwencji w Polsce

Ukraiński wywiad: Rosja planuje wystrzelenie rakiety międzykontynentalnej

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

PKW: Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Zmiana lidera

Kwestia pokoju na Ukrainie

Nie żyje sędzia Bogusław Nizieński. "Zawsze stał po stronie dobra przeciwko złu"

Czego Chiny chcą od Europy?

Nvidia inwestuje w Chiny. Powstaje nowe centrum badawcze w Szanghaju

Polscy wyborcy w Wielkiej Brytanii mają problemy z głosowaniem

Ambasada Rosji otworzyła wystawę. Moskwa znów pisze historię na nowo

Ponad 5 tys. Polaków zgłosiło udział w wyborach w Azji Wschodniej i Płd.-Wschodniej

Najnowsze

Wybory w Rumunii. Kto został prezydentem?

Ukraiński wywiad: Rosja planuje wystrzelenie rakiety międzykontynentalnej

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

PKW: Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Zmiana lidera

Co można powiedzieć w ciszę wyborczą?

OGLĄDAJ NA ŻYWO: Rozpoczął się wieczór wyborczy w Telewizji Republika

Frekwencja w Rumunii wyższa od frekwencji w Polsce