- Komentarz do trzeciej tajemnicy fatimskiej dał kard. Ratzinger i interpretował, że tajemnica wypełniła się w XX w. w prześladowaniach Kościoła, a wizja śmierci papieża urzeczywistniła się w zamachu na Jana Pawła II. Gdy kardynał Ratzinger, już jako papież, był w Fatimie w 2010 r., powiedział, że "Fatima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa", że to przesłanie jest wciąż aktualne - powiedział w Telewizji Republika ks. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik, teolog dogmatyczny, mariolog.
"Istotą orędzia fatimskiego jest objawienie Miłosierdzia Bożego"
- Co poświadcza wiarygodność objawień fatimskich? Pan Bóg, chcąc uwiarygodnić objawienia, dokonuje cudów. W Fatimie takim cudem był cud słońca 13 października, zresztą Matka Boża sama zapowiedziała ten cud – słońce zaczęło wirować, co jest zupełnie niewyobrażalnym zjawiskiem astronomicznym. To był znak potwierdzający wiarygodność objawień - powiedział ks. prof. Grzegorz Bartosik. - Objawienie Matki Bożej poprzedziło potrójne objawienie anioła i w jednym z tych objawień anioł uczy dzieci modlitwy, która jest tą samą modlitwa, którą Pan Jezus przekazał siostrze Faustynie w koronce do Miłosierdzia Bożego. Tam są słowa; „Trójco Przenajświętsza, ofiaruję Ci Ciało i Krew, duszę i bóstwo” Pana Jezusa, znieważanego, obecnego na wszystkich ołtarzach świata, z prośbą o Miłosierdzie Boże. Istotą orędzia fatimskiego jest objawienie Miłosierdzia Bożego - dodał.
"Maryja pełni misję prorocką"
- Maryja pełni misję prorocką jak prorocy w Starym Testamencie, których Bóg posyłał, żeby przypominali zasady Przymierza, nawoływali do wierności, ale zapowiadali też konsekwencje. Tę samą misję pełni Maryja – przychodzi jako kochająca matka i przypomina, byśmy wrócili do Pana Boga, byśmy Pana Boga nie obrażali. Wskazuje jednak tez na konsekwencje – jeśli ludzkość się nie nawróci, będzie kara. Karą było rozprzestrzenienie komunizmu, druga wojna światowa. Jeśli się nawrócimy, będzie pokój - podkreślił duchowny.
Co nam mówią tajemnice fatimskie?
- Treść objawień fatimskich ujmujemy w trzech tajemnicach. Pierwsza to wizja piekła i wezwanie do modlitwy za grzeszników. Maryja przypomina podstawowa prawdę naszej wiary o celu naszego życia: jeśli będziemy żyli zgodnie z Bożymi przykazaniami, czeka nas niebo, a jeśli odwrócimy się od Pana Boga, czeka nas wieczne potępienie. To wezwanie do miłości Boga i bliźniego - przypomina kapłan. Druga tajemnica to objawienie kultu Niepokalanego Serca Maryi. Pan Jezus chce, abyśmy czcili Niepokalane Serce Maryi i daje to nabożeństwo jako ratunek dla świata. Ten kult i oddanie świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieży to ratunek dla współczesnego świata - dodał.
- Trzecia tajemnica to zapowiedź prześladowania Kościoła, bardzo krwawego. W wizji dzieci widzimy na szczycie góry krzyż, do tego krzyża podąża ojciec święty, widzimy zrujnowane miasto, wielu zabitych kardynałów, biskupów, ludzi świeckich i ostatecznie także papież zostaje zabity równocześnie z broni palnej i łuku. Pierwszy obraz tej wizji to obraz anioła z mieczem świetlistym, który woła w kierunku Ziemi: pokuta, pokuta, pokuta. Drugi obraz to właśnie prześladowanie i śmierć papieża i trzeci obraz to wizja aniołów, którzy zbierają krew męczenników do kryształowej konewki i pokrapiają nią dusze, które zbliżają się do Pana Boga. Komentarz do trzeciej tajemnicy dał kard. Ratzinger i interpretował, że tajemnica wypełniła się w XX w. w prześladowaniach Kościoła, a wizja śmierci papieża urzeczywistniła się w zamachu na Jana Pawła II. Gdy kardynał Ratzinger, już jako papież, był w Fatimie w 2010 r., powiedział, że "Fatima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa", że to przesłanie jest wciąż aktualne - wskazał ks. prof. Grzegorz Bartosik.