Kopalnia LW „Bogdanka” ma rekordowy postęp ściany wydobywczej
Górnicy eksploatujący węgiel ze ściany 7/VIII/389 w polu Stefanów osiągnęli w październiku 465 metrów postępu; to najlepszy wynik w 41-letniej historii wydobycia w kopalni - poinformowała w piątek spółka LW "Bogdanka".
Rekordowy – jak podano – postęp ściany 7/VIII/389 prezes Kasjan Wyligała nazwał "ogromnym sukcesem dla całej spółki". "Dotychczas, w całej historii Bogdanki, tylko cztery razy udało się uzyskać wynik przekraczający 400 m postępu w miesiącu" – stwierdził Wyligała, cytowany w komunikacie.
"Postęp ściany w kopalni to proces stopniowego przesuwania frontu ściany węgla podczas eksploatacji" – wyjaśniła spółka w informacji prasowej. W przypadku ściany 7/VIII/389 wydobycie prowadzone jest przy użyciu kombajnu wyposażonego w dwa organy urabiające, których zadaniem jest kruszenie węgla i skał zalegających w pokładzie.
Uzyskany w ten sposób urobek transportowany jest przenośnikami zgrzebłowymi i taśmowymi do szybu (tzw. skipu), którym wydobywany jest na powierzchnię w celu dalszej przeróbki, aż do momentu uzyskania węgla o odpowiednich parametrach.
Spółka podała, że ściana 7/VIII/389 znajduje się w polu Stefanów, ok. 930 m pod ziemią i jest eksploatowana w całodobowym, pięciozmianowym systemie pracy. Za wydobycie węgla odpowiada tam ok. 180 górników z oddziału G-2.
Eksploatację ściany – wskazano w komunikacie – rozpoczęto 11 września br. 26 października br., wydobycie urobku węglowego wyniosło tam ponad 30,4 tys. ton na dobę, a produkcja węgla handlowego – ok. 22,5 tys. ton na dobę.
Publikację wstępnych wyników produkcji i sprzedaży węgla handlowego w czwartym kwartale i całym 2023 r. spółka zapowiedziała na styczeń 2024 r.
Lubelski Węgiel "Bogdanka" jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.
Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.
W październiku br. Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że Skarb Państwa i Enea podpisały umowę przedwstępną o zakupie przez Skarb Państwa 100 proc. jej udziałów w kopalni.