Przejdź do treści
15:30 W lipcu 32 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Sejmu; negatywnie - 54 proc. Senat dobrze oceniło 35 proc. respondentów, a źle - 40 proc. Działalność kończącego kadencję prezydenta Andrzeja Dudy uznało za dobrą 54 proc ankietowanych
14:47 Warmińsko-mazurskie: Po zderzeniu samochodów zablokowana DK16 w Nowej Wsi
14:05 Szczecin: Siedem lat więzienia za usiłowanie zabójstwa ratownika medycznego
13:48 Opolskie: Zakaz kąpieli na Zalewie Kluczborskim i Jeziorze Nyskim
13:18 Polska: Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach z powodu m.in. sinic
12:32 IMGW: we wtorek i środę zachmurzenie i burze głównie na północy kraju
11:27 Szymon Hołownia: w listopadzie Polska 2050 otrzyma stanowisko wicepremiera i wicemarszałka Sejmu
11:08 Łódzkie: 8 osób aresztowanych za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci
10:43 Filipiny: Co najmniej dwie osoby zaginęły, a 50 tys. ewakuowano w związku z ulewami
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Komorowski w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej: Straszna ofiara nie poszła w zapomnienie

Źródło: Telewizja Republika

Bronisław Komorowski, rodziny ofiar, kombatanci wzięli w piątek udział w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę zbrodni katyńskiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – Ta straszna ofiara nie poszła w zapomnienie – stwierdził prezydent.

Uroczystości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczyli w nich także m.in. premier Ewa Kopacz oraz wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wieńce złożyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, IPN, kombatanci oraz harcerze.

– 3 kwietnia 1940 roku z obozu jenieckiego w Kozielsku wyruszył pierwszy konwój, którego miejscem docelowym był las i doły katyńskie. Dzisiaj w Wielki Piątek, tu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, spotykamy się w 75. rocznicę ukrzyżowania na wschodzie elity naszego narodu. Ta straszna ofiara nie poszła w zapomnienie – powiedział Komorowski.

Jak podkreślił prezydent, "stalinowscy zbrodniarze podnieśli rękę na jeńców wojennych i wymordowali wszystkich prawie wszystkich wziętych do niewoli, w 1939 r,. polskich oficerów". – XX wiek nie zna drugiej takiej zbrodni – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta nasza dzisiejsza wolność to efekt ofiary i wysiłku kilku polskich pokoleń, ale jej fundamentem jest pamięć o zbrodni katyńskiej i walka o prawdę. Według niego naszym podziękowaniem ofiarom tej walki jest dzisiejsza troska o cmentarze w Katyniu, w Charkowie, w Miednoje, dalsze poszukiwanie ofiar z tzw. listy białoruskiej, ale także upamiętnienia na cmentarzu w podkijowskiej Bykowni.

– To tam będziemy się modlili słowami poety: „za żołnierzy pojmanych w napaści z tyłu, zdradzieckiej i judaszowej” – mówił Komorowski, cytując fragment wiersza Kazimierza Wierzyńskiego "Msza żałobna w katedrze nowojorskiej", odczytanego podczas uroczystości.

Prezydent podkreślił, że pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej jest dla nas zobowiązaniem do pracy na rzecz wolnej i bezpiecznej Polski. – Daru tak drogo odkupionego trzeba strzec z największą starannością, zwłaszcza, że czasy mamy niepewne. W relacjach międzynarodowych znowu pojawiają się złe, imperialne dążenia. Dlatego pytam, myśląc o zamordowanych w Katyniu i o współczesnych aktach agresji i współczesnych zbrodniach, pytam - czy nie dosyć agresji, czy nie dosyć doświadczenia wojny, czy nie dosyć ludzkich łez po stracie najbliższych? – mówił prezydent.

– Czujemy, że nowa sytuacja na wschód od naszych granic wymaga i od nas samych nie tylko wzmocnionej wyobraźni i determinacji, ale także narodowej solidarności; że wymaga od nas wszystkich jeśli nie zaniechania, to przynajmniej ograniczenia potyczek, bitew i wojen polsko-polskich –powiedział Bronisław Komorowski.

Uroczystość zakończyła modlitwa odmówiona przez kapelanów wojskowych, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wojska i rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, a także defilada, w której wzięły udział oddziały i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia). Z Kozielska 4 404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje.

pap

Polecamy Sejm

Wiadomości

Uchwała w sprawie Strefy Czystego Transportu w Krakowie zostanie zablokowana

Filip Chajzer pokazał wspólne zdjęcie z synem. „Znowu razem”. Poruszające słowa 8-latka wzruszyły dziennikarza

Rozbudowa Wimbledonu zatwierdzona przez sąd. Powstaną nowe korty i stadion

W środę o godz. 10 Tusk przedstawi zmiany w rządzie

HIT DNIA

Co postanowi Komorowski ws. zaprzysiężenia Nawrockiego? Mówi o... wakacjach i wnukach

Psychopatyczna walka i brak pomysłów – mocny atak na Donalda Tuska!

Zabezpieczono dwa arsenały nielegalnej broni i amunicji

Czarzasty odmówił spotkania z Nawrockim. "Ktoś musi być do cholery konsekwentny!"

Poboży: Tusk ośmieszył nawet rekonstrukcję rządu! Parodia zmian władzy?!

Prawie 200 mandatów. Oto efekt nielegalnych wyścigów

Ranking UEFA: Polska na 13. miejscu. Co to oznacza?

Sprawca brutalnego morderstwa został zatrzymany przez policję

Polska 2050 ma otrzymać wicepremiera i marszałka. A co z Hołownią?

Kusznieruk: jeśli Sikorski zastąpi Tuska, to sytuacja będzie jeszcze gorsza

Aresztowania za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci

Najnowsze

Uchwała w sprawie Strefy Czystego Transportu w Krakowie zostanie zablokowana

HIT DNIA

Co postanowi Komorowski ws. zaprzysiężenia Nawrockiego? Mówi o... wakacjach i wnukach

Psychopatyczna walka i brak pomysłów – mocny atak na Donalda Tuska!

Zabezpieczono dwa arsenały nielegalnej broni i amunicji

Czarzasty odmówił spotkania z Nawrockim. "Ktoś musi być do cholery konsekwentny!"

Filip Chajzer pokazał wspólne zdjęcie z synem. „Znowu razem”. Poruszające słowa 8-latka wzruszyły dziennikarza

Rozbudowa Wimbledonu zatwierdzona przez sąd. Powstaną nowe korty i stadion

W środę o godz. 10 Tusk przedstawi zmiany w rządzie