Komorowski podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia przeprowadzenie rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Nowela służy porozumieniu – ocenił prezydent.
– Podpisałem ją w głębokim przekonaniu, że służy porozumieniu i wypełnieniu porozumienia z górnikami – powiedział Komorowski na konferencji prasowej.
Jak podkreślił, na ustawę czekają środowiska górnicze, które upatrują w niej stworzenia ram pozwalających na lepsze restrukturyzowanie sektora górniczego. Ocenił, że ustawa daje możliwość uzdrowienia przemysłu górniczego i tworzy do tego dobre ramy prawne. Prezydent dodał, że jest to "cząstka sensownego działania na rzecz rozwiązywania najtrudniejszych nawet problemów na zasadzie porozumienia, a nie konfliktów".
Pierwotny rządowy projekt programu spotkał się z protestami
Pierwotny rządowy projekt programu spotkał się z protestami górniczych związków zawodowych; w rezultacie negocjacji rząd wycofał się ze sformułowań o likwidacji czterech kopalń i zwiększył pakiet socjalny. Porozumienie między stroną rządową a górniczymi związkami dotyczące przyszłości Kompanii Węglowej zakończyło trwające przez 10 dni protesty w regionie.
– To porozumienie między rządem a związkami zawodowymi uzyskane w warunkach trudnych, jest podwójnie wartościowe. Także dlatego, że otwiera możliwość – bez gwarancji – dobrego wykorzystania tej ustawy dla koniecznej restrukturyzacji całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce – zaznaczył prezydent.
"Mam nadzieję, że ci, którzy apelowali o jej niepodpisywanie, dziś zweryfikują swoje przekonania"
Przypomniał, że nie brakowało apeli, by ustawy nie podpisywać. – Mam nadzieję, że ci, którzy apelowali o jej niepodpisywanie, dziś zweryfikują swoje przekonania – mówił. Komorowski dodał, że sugerowałby, aby zanim sformułuje się żądania wetowania ustaw, zastanowić się, czy nie ma to służyć zaspokajaniu własnych potrzeb, przez "żerowanie na konfliktach i problemach".
Parlament zakończył prace nad nowelą w miniony czwartek. Zgodnie z rządowym planem, Kompania Węglowa, która ostatnio generowała 200 mln zł strat miesięcznie, a w lutym miała stracić płynność finansową – zostanie podzielona.
CZYTAJ TAKŻE:
Komisja nadzwyczajna za poprawkami Senatu do noweli "węglowej"