Przejdź do treści
11:45 Zachodniopomorskie: Kilkanaście kąpielisk zamkniętych z powodu wysokich fal i silnego wiatru
10:45 Sąd Najwyższy: dodanie adnotacji do uchwały SN to bezprawna ingerencja rządu
10:39 Pakistan: Co najmniej 54 osoby zginęły wskutek ulewnych deszczów i powodzi
10:20 Polska: MSZ zakomunikowało ambasadzie Rosji, że atak na fabrykę firmy Barlinek to złamanie prawa międzynarodowego
09:48 NATO: trwają przygotowania do przekazania Ukrainie dodatkowych systemów Patriot
09:29 Reuters: grupy hakerskie powiązane z Chinami atakują tajwański przemysł półprzewodników
08:56 Korea Południowa: Sąd Najwyższy uniewinnił szefa Samsunga w sprawie głośnej fuzji
07:57 Irak: Około 50 zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego
07:25 IMGW: burze, deszcz i wiatr na północnym zachodzie i południu kraju
07:00 USA: Groźne burze - mężczyzna zginął od uderzenia pioruna, kilkanaście osób rannych
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Komisja Wenecka przyjęła opinię na temat ustawy o policji

Źródło: flickr/bob/CC 2.0

Na dzisiejszej sesji plenarnej przyjęto opinię na temat nowelizacji ustawy o policji, która weszła w życie w lutym. Najpierw projekt opinii został przedstawiony, a potem głos zabrała polska delegacja i odbyła się ogólna dyskusja na forum Komisji. Opinia liczy 33 strony i zawiera krytyczną ocenę zakresu uprawnień inwigilacyjnych służb oraz procesu nadzoru na służbami, a także rekomendację powołania w tym celu niezależnego organu.

Pod koniec kwietnia w polskim parlamencie odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Weneckiej z polskimi władzami i opozycją. Rozmowy dotyczyły styczniowej nowelizacji ustawy o policji i wprowadzonej zasady inwigilacji.

 

Przyjęta dzisiaj opinia zawiera m.in. zalecenie utworzenia organu zajmującego się kontrolą "zbyt szerokich" zdaniem Komisji Weneckiej kompetencji i działań służb specjalnych.

Jak napisano w oświadczeniu dla prasy, opublikowanym na stronie Komisji, wiele państw poza Polską broniąc swojego państwa przez terroryzmem balansuje pomiędzy ingerowaniem w życie swoich obywateli oraz zapewnieniem im bezpieczeństwa. Podkreślono też, że Polska nie jest też jedynym krajem, który w tym zakresie zasługuje na krytykę, ale należy dążyć do osiągnięcia równowagi.

Zalecenia TK ws. ustawy o policji

Przygotowana przez posłów PiS nowelizacja ustawy o policji, którą prezydent Andrzej Duda podpisał na początku lutego, ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku TK z 30 lipca 2014 r. Trybunał orzekł, że niekonstytucyjne są niektóre podstawy prawne kontroli operacyjnej, jak również brak niezależnej kontroli pobierania danych telekomunikacyjnych przez służby, brak zasad niszczenia podsłuchów osób zaufania publicznego np. adwokatów czy dziennikarzy oraz brak obowiązku niszczenia zgromadzonych danych nieprzydatnych.

TK nakazał także określić maksymalny czas trwania czynności operacyjnych wobec jednostki, która w rozsądnym czasie po ich zakończeniu powinna być o nich informowana. Nowelizacja doprecyzowuje zasady stosowania kontroli operacyjnej przez służby mundurowe, czyli policję, organy kontroli skarbowej, Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Służbę Celną.

Dane internetowe

Zgodnie z ustawą, kontrola operacyjna będzie mogła być prowadzona maksymalnie przez 18 miesięcy (nie dotyczy to kontrwywiadu). Ustawa porządkuje też katalog danych, które będą mogły być pozyskiwane przez służby w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw albo w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych lub ratowniczych.

Działania takie będą możliwe w odniesieniu do niestanowiących treści danych telekomunikacyjnych (np. właściciela telefonu, wykazu połączeń, lokalizacji telefonu, numeru IP komputera), pocztowych i internetowych (np. adresów odwiedzanych stron, wpisów w wyszukiwarkach, adresów poczty elektronicznej). Ponadto ustawa określa procedury weryfikacji i niszczenia danych zbędnych dla prowadzonego postępowania – mają one podlegać niezwłocznemu komisyjnemu i protokolarnemu zniszczeniu.

Dane zawierające tajemnice obrończe i spowiedzi będą natychmiast niszczone. W przypadku danych stanowiących inne tajemnice zawodowe, m.in. lekarską, dziennikarską i statystyczną, o  ich  wykorzystaniu lub zniszczeniu ma decydować sąd, kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości oraz tym, czy dana okoliczność może być ustalona na podstawie innego dowodu. Od zgody sądu na wykorzystanie w postępowaniu tajemnicy osoba, której ona dotyczy, nie będzie się mogła odwołać. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni, operatorzy pocztowi oraz firmy świadczące usługi drogą elektroniczną będą  zobowiązani do zapewnienia na własny koszt warunków technicznych i organizacyjnych umożliwiających prowadzenie kontroli, czyli stworzą dostęp on-line przez tzw. bezpieczne łącze internetowe.

TVP Info, TVN24, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Koalicja PiS i Konfederacji? Bosak zabrał głos w Radio Republika. WIDEO

Polska sztafeta 4x400 powalczy o kwalifikację na MŚ podczas Diamentowej Ligi w Chorzowie

REPUBLIKA NIEOFICJALNIE: Rzecznik Instytutu Pileckiego - Jan Gebert - straci stanowisko

Dziesiątki osób zginęło wskutek ulewnych deszczów i powodzi

Lamine Yamal nową „dziesiątką” FC Barcelony!

Niemka wrzeszczała na Ruch Obrony Granic. Chciała wymusić przejęcie migranta! WIDEO

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Tour de France: Abrahamsen wygrywa w Tuluzie, upadek Pogacara, Healy nadal liderem

Skandaliczny wpis Instytutu Pileckiego. Internauci w szoku! [KOMENTARZE]

Aktualna sytuacja na rynku ropy naftowej w USA

Usyk vs Dubois 2: Rewanż o niekwestionowane mistrzostwo wagi ciężkiej już w sobotę

Małgorzata Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie

Zrobię wszystko, żeby wrócił. Obiecuje Jan Urban

Dziesiątki zabitych i rannych w pożarze centrum handlowego

Najnowsze

SPRAWDŹ TO!

Koalicja PiS i Konfederacji? Bosak zabrał głos w Radio Republika. WIDEO

Lamine Yamal nową „dziesiątką” FC Barcelony!

Niemka wrzeszczała na Ruch Obrony Granic. Chciała wymusić przejęcie migranta! WIDEO

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Polska sztafeta 4x400 powalczy o kwalifikację na MŚ podczas Diamentowej Ligi w Chorzowie

REPUBLIKA NIEOFICJALNIE: Rzecznik Instytutu Pileckiego - Jan Gebert - straci stanowisko

Dziesiątki osób zginęło wskutek ulewnych deszczów i powodzi