Przejdź do treści

Kim są nowi ministrowie w rządzie Tuska?

Źródło:

Ekonomista, była posłanka PiS, dwoje europosłów oraz nauczyciel – między innymi to są nowi członkowie Rady Ministrów. Ich nominacje to wynik rekonstrukcji rządu Donalda Tuska.

Elżbieta Bieńkowska, wicepremier – Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Urodzona w 1964 roku. W latach 2007-2013 minister rozwoju regionalnego. Po ogłoszeniu rekonstrukcji przejmie ster nad połączonymi ministerstwami transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz rozwoju regionalnego.

Jest absolwentką filologii orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Skończyła też podyplomowe studia MBA Szkoły Głównej Handlowej.

Zawodowo była związana z wdrażaniem funduszy europejskich. W latach 1999-2007 pełniła funkcję dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W 1999 pracowała jako pełnomocnika wojewody katowickiego ds. strategii rozwoju województwa.

- Przed nami ogromny wysiłek i wyzwanie związane z nowym unijnym budżetem na lata 2014-20. Chcemy, aby w roku 2020 Polska była krajem konkurencyjnym na mapie Europy i świata, nie z powodu taniej siły roboczej, tylko z powodu tego, co się rodzi w naszych głowach i jak cenne to będzie - powiedziała Bieńkowska na konferencji. Jak tłumaczyła, aby to osiągnąć, należy wykonać jeszcze jeden ogromny krok infrastrukturalny i modernizacyjny. Podkreśliła, że na politykę spójności Polska otrzymała ponad 80 mld euro, czyli znacznie powyżej 300 mld zł.

Andrzej Biernat – Ministerstwo Sportu

Rocznik 1960. Z zawodu jest nauczycielem. Aktualnie pełni funkcję szefa łódzkich struktur PO. Ostatnio było o nim głośno w kontekście konfliktu Tusk-Schetyna, w którym mocno opowiedział się po stronie premiera, ostro krytykował wiceszefa PO i sprzeciwił się powtórzeniu wyborów na Dolnym Śląsku.

Podczas konferencji powiedział, że już została zbudowana „piękna infrastruktura", a zespół jego poprzedniczki  Joanny Muchy przygotował świetne programy edukacyjno-społeczne. - Mam ułatwione zadanie wchodząc do tego ministerstwa - dodał.

Maciej Grabowski – Ministerstwo Środowiska

Ma 54 lata. Jest doktorem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim oraz inżynierem nawigatorem na Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Od 2008 roku członek  Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. W listopadzie 2008 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, był odpowiedzialny za system podatkowy. W latach 2011-2012 pracował Komisji Nadzoru Finansowego, a od lutego 2013 pełni funkcję Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

- Wydaje mi się, że nasze bogactwa naturalne mogą być jeszcze mocniejszym bodźcem rozwoju kraju. Przyspieszenie wydobycia gazu z łupków jest dla mnie priorytetem - mówił podczas konferencji z premierem.

Joanna Kluzik-Rostkowska – Ministerstwo Edukacji Narodowej

Rocznik 1963. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a także szefowa jego sztabu wyborczego jako kandydata na prezydenta. W listopadzie 2010 roku była jedną z założycielek stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, później przekształconego w partię. Kluzik-Rostkowska była szefową partii oraz stała na czele klubu parlamentarnego PJN. W połowie 2011 roku wystąpiła z PJN i podjęła współpracę z Platformą Obywatelską. W ostatnich wyborach parlamentarnych z listy PO uzyskała mandat poselski w okręgu rybnickim.

Na stanowisku szefa resortu edukacji zastąpiła Krystynę Szumilas. Jak zapowiedziała, chce kontynuować przygotowanie szkół do przyjęcia 6-latków, ma zamiar umożliwić dostęp do tańszych podręczników i sprawić, by młode pokolenie było przygotowane do wejścia na rynek pracy.

Lena Kolarska-Bobińska – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

66 lat. Socjolog i profesor. Wieloletnia pracowniczka Polskiej Akademii Nauk, a także dyrektor Instytutu Spraw Publicznych. Posłanka do Parlamentu Europejskiego.

- Nauka jest wygraną budżetu europejskiego - ze względu na środki. Musimy teraz zacząć wydawać efektywnie i skutecznie te pieniądze, wspólnie ze środowiskami naukowymi. Wywodzę się ze środowiska naukowego, właściwie nie mam poczucia, żebym z niego wyszła, a teraz będę jeszcze ściślej współpracowała tam w nowej roli - powiedziała Kolarska-Bobińska.

Mateusz Szczurek – Ministerstwo Finansów

38-letni doktor ekonomii Uniwersytetu Sussex, a także wykładowca ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytecie Sussex i w Goethe Business School (Frankfurt). Tematem jego doktoratu były kryzysy finansowe oraz płynność międzynarodowa. Dotychczas pracował jako główny ekonomista banku ING na Europę Środkową Wschodnią.

- Moim zadaniem jest umożliwienie skoku rozwojowego. Zapewnienie, aby ten skok nie okazał się skokiem w przepaść. To nie jest wszystko. Zbilansowana polityka fiskalna to jest podstawa, której wielu krajom brakuje. Jednocześnie potrzeba czegoś więcej, tego, by polscy przedsiębiorcy kierowali swoją energię na innowacje, a nie np. omijanie przepisów. Tego zadania musimy się podjąć - powiedział nowy szef resortu finansów.

Rafał Trzaskowski – Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji

Ma 41 lat. Z wykształcenia jest politologiem, dodatkowo specjalistą w zakresie spraw europejskich. Od 2009 r. jest poseł w Parlamencie Europejskim. Włada czterema językami obcymi - angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. Od 1995 roku był m.in. tłumaczem symultanicznym (głównie w SMG/KRC Instytucie Badania Rynku). W latach 2000-2001 pracował jako doradca ówczesnego sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa UKIE, Jacka Saryusz Wolskiego. Ponadto, Trzaskowski jest wykładowcą w Collegium Civitas w Warszawie oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Wykłada przedmioty dotyczące procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej oraz teorii integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych.

- Ochrona danych osobowych, internetu, dostęp do informacji publicznej i chmura obliczeniowa - to szalenie istotne rzeczy, by Polska mogła się dalej rozwijać - powiedział następca Michała Boniego. Zapewnił też, że będzie się starał sprostać tym wyzwaniom.

mk, tvn24.pl, premier.gov.pl, fot. Telewizja Republika

Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

AKTUALIZACJA

Trump postawił sprawę jasno. Wiec zwycięstwa w USA

Poszukuje go policja. Jest podejrzany o zabójstwo kobiety

Buda: za rządów Tuska wszędzie jest gorzej, a miało być tak wspaniale

Rekordowy sukces aplikacji Radia Republika – ponad 40 tysięcy pobrań w dwa dni!

Parasol ochronny Bodnarowców nad mieszkaniowymi interesami Michała Szczerby

Papież Franciszek zadebiutował na TikToku

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 19.01.2025

Alarmujący dokument niemieckiego ambasadora. Czego się boi?

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą