Przejdź do treści
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Republika O godz. 17:30 gościem Ewy Bugały w programie Wszystko Jasne w Republice będzie prof. Przemysław Czarnek (Prawo i Sprawiedliwość)
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
9:10 Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wyśle Ukrainie uzbrojenie. Trump ma przekazać Ukrainie m. in. broń ofensywną - podał w poniedziałek portal Axios, powołując się na swoje źródła
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

PIT – to już jest ostatni dzwonek na rozliczenie

Źródło: canva.com

30 kwietnia robi na podatnikach coraz mniejsze wrażenie, zwłaszcza na tych rozliczających się na formularzu PIT-37. Teoretycznie nie muszą już pamiętać o wysłaniu dokumentu, bo na koniec miesiąca automatycznie zrobi to za nich e-Urząd Skarbowy. W praktyce jednak – jeśli naprawdę zależy nam na najkorzystniejszym rozliczeniu 2024 roku, nie możemy odpuścić samodzielnej weryfikacji. Co warto zrobić na krótko przed deadlinem?

Jak informują służby skarbowe, wbrew powszechnej opinii rządowy e-PIT nie jest automatyczną metodą rozliczenia podatkowego. Twój e-PIT skutecznie chroni przed karą za niedopełnienie podatkowego obowiązku i przede wszystkim po to został wdrożony – sam z siebie nie uwzględnia jednak ważnych przywilejów. Część ulg, kosztów czy nawet źródeł przychodu należy wprowadzić samodzielnie.

– Przed 30 kwietnia warto sprawdzić np. jakie przysługują nam ulgi, jak została rozliczona ulga prorodzinna i czy koszty uzyskania przychodu zostały prawidłowo naliczone – szczególnie dla umów zlecenia, o dzieło oraz twórców z limitem 50%. Nic nie robiąc, często narażamy się na zapłacenie wyższego podatku, a także otrzymanie niższego zwrotu. Kolejnym newralgicznym punktem jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli samodzielnie nie wskażemy OPP w naszym zeznaniu, to nasze pieniądze nikomu nie pomogą, trafią po prostu do skarbu państwa, jak cały podatek  – przestrzega Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Wszystkie sytuacje (a jest ich ponad 20!), w których należy zweryfikować Twój e-PIT za 2024 rok możemy sprawdzić na stronie e-pity.pl.

Czasami zamiast samodzielnego weryfikowania Twojego e-PITa dużo prościej i wygodniej jest rozliczyć się w jednym z bezpłatnych programów. W programach takich jak e-pity dostępne są bowiem kreatory, które pomagają wypełnić deklarację krok po kroku i czuwają za nas, aby na pewno niczego nie pominąć, łącznie z ulgami.

– Do programu wczytujemy wstępnie wypełniony PIT z rządowej usługi Twój e-PIT, a następnie – razem z inteligentnym kreatorem – na bieżąco weryfikujemy zaciągnięte dane oraz uzupełniamy brakujące ulgi. W trakcie wypełniania program e-pity sprawdza wysokość limitów przysługujących odliczeń i nie pozwala popełnić błędu. Nie musimy też się martwić, jeśli dodamy przychód, który wymusza wypełnienie innej deklaracji niż PIT-37. Program e-pity sam dokona weryfikacji właściwej deklaracji i automatycznie przeniesie do niej wszystkie wpisane do tej pory dane – mówi Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Z bezpłatnego programu można skorzystać online lub pobrać go na swój sprzęt (komputer, tablet czy smartphone) z oficjalnej strony https://www.e-pity.pl/.

Zdarza się, że weryfikując swoje rozliczenie, odkrywamy, że brakuje nam któregoś z PIT-11. Nawet jeśli 30 kwietnia już za pasem, możemy wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

– Jeżeli wszelkie próby kontaktu z pracodawcą celem uzyskania PIT-11 zakończyły się fiaskiem, musimy dokonać następujących działań: ustalić samodzielnie wysokość swoich wynagrodzeń – na podstawie umowy pisemnej albo na podstawie faktycznych przelewów od pracodawcy; zsumować kwoty wynagrodzeń z całego roku; ustalić przysługujące nam koszty uzyskania przychodów oraz zaliczki na podatek, które pracodawca powinien był wpłacić na rzecz organu skarbowego oraz kwoty składek ZUS i zdrowotnych, które należało zapłacić od naszego wynagrodzenia, wpisać te hipotetyczne (możliwie jak najprecyzyjniej ustalone), kwoty wynagrodzeń. Końcową deklarację podatkową przekazujemy do urzędu skarbowego wraz z pismem wyjaśniającym, w którym należy wskazać, że płatnik (pracodawca) nie zrealizował nałożonej na niego funkcji oraz, że deklaracja roczna PIT została sporządzona w oparciu o informacje ustalone samodzielnie – wyjaśnia Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl.

Pomimo udogodnień rządowych podstawowym zadaniem podatnika nadal pozostaje ustalenie, czy przygotowany przez państwo PIT zawiera wszystko to, co powinno być zadeklarowane. Organy podatkowe nie znają dokładnie naszej sytuacji życiowo-zawodowej, nie reagują błyskawicznie na niektóre zmiany, nie mogą przewidzieć, co powinniśmy uzupełnić (np. dodatkowe źródła przychodów, kwoty z brakujących PIT-11).

– Warto pamiętać, że rządowa usługa Twój e-PIT może stać się ułatwieniem, jednak tylko, gdy dodatkowo sprawdzamy rozliczenie sporządzone przez fiskusa. Weryfikacja w zaufanym programie pozwala skontrolować, czy wpisaliśmy wszystkie przysługujące nam ulgi, czy dane są na pewno poprawne, czy zadbaliśmy o wskazanie OPP, której w tym roku pomożemy – podsumowuje Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Źródło:  Republika, e-pity

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Spór o most nad Odrą. Słubice wykonują polecenie Frankfurtu

Borowiak: Tusk systematycznie niszczy Polskę

IPN wszczyna śledztwo po wypowiedzi Grzegorza Brauna o Auschwitz

Kto na liście Tuska do wycięcia? Rekonstrukcja coraz bliżej

Rząd niemiecki ratuje willę zbrodniarza wojennego Goebbelsa. Dla Polski reparacji dalej nie ma

Tomasz Sakiewicz o ataku na Republikę: zagrożenie wolności słowa i prawa wyboru Polaków

FIFA i związki zawodowe ustalają nowe standardy odpoczynku dla piłkarzy

TYLKO U NAS! Wywiad z Dariuszem Mateckim prosto z celi więziennej!

Strzały na granicy! Żołnierz obezwładnił agresywnego migranta

Przez Wielkopolskę przejechał 33. Blues Express

Kowalski: dlaczego jesteśmy we wspólnej Europie pod rozkazami Niemiec?

Rząd chce zniszczyć polski przemysł? Europosłowie PiS punktują Tuska

Gmyz: Republika nie daje Tuskowi spać, bo obnaża miernotę tego rządu!

Fala oburzenia ws. wystawy „Nasi Chłopcy” z Wehrmachtu. Internauci: zakłamywanie historii

UPA zamordowała setki Polaków. 82 lata temu rozegrała się masakra w Kołodnie

Najnowsze

Spór o most nad Odrą. Słubice wykonują polecenie Frankfurtu

Rząd niemiecki ratuje willę zbrodniarza wojennego Goebbelsa. Dla Polski reparacji dalej nie ma

Tomasz Sakiewicz o ataku na Republikę: zagrożenie wolności słowa i prawa wyboru Polaków

FIFA i związki zawodowe ustalają nowe standardy odpoczynku dla piłkarzy

TYLKO U NAS! Wywiad z Dariuszem Mateckim prosto z celi więziennej!

Borowiak: Tusk systematycznie niszczy Polskę

IPN wszczyna śledztwo po wypowiedzi Grzegorza Brauna o Auschwitz

Kto na liście Tuska do wycięcia? Rekonstrukcja coraz bliżej