Sir David Attenborough, Swietłana Cichanouska i WHO. Co ich łączy? Nominacja do Nagrody Nobla. Do kogo powędruje milion koron szwedzkich?
Norweski Komitet Noblowski przez 50 lat utrzymuje w tajemnicy nazwiska nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Inaczej sprawa ma się z parlamentem norweskim. Ta zdradziła już swoje typy. Karuzela spekulacji, domysłów i typowań ruszyła.
95-letni sir David Attenborough to światowej sławy podróżnik, przyrodnik. Na jego filmach wychowało się kilka pokoleń. Do fanów podróżnika należą Książę William z małżonką i dziećmi. Brytyjczyk został nominowany wspólnie z IPBES(Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services), instytucją oceniającą stan bioróżnorodności na świecie dla osób odpowiedzianych za polityki.
Zostali oni nominowani za „wysiłki na rzecz informowania o naturalnej różnorodności Ziemi i jej ochrony, co jest warunkiem koniecznym dla zrównoważonych i pokojowych społeczeństw" - powiedziała Une Bastholm, liderka norweskiej Partii Zielonych.
Przyrodnicy do tej pory zdobyli kilka nominacji do nagrody, wśród których chyba najbardziej znanym był Al Gore, wiceprezydent USA, i jego teoria na temat globalnego ocieplenia.
WHO i Cichanouska po raz drugi
Swietłana Cichanouska i Światowa Organizacja Zdrowia także powalczą o laur. Białoruska opozycjonistka doceniona została, za walkę o demokrację i wolność na Białorusi.
Pozostali nominowani, których ujawnili norwescy parlamentarzyści, to: obecnie przebywający w więzieniu rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, WikiLeaks i Chelsea Manning, NATO, organizacja pomocowa CARE, irański obrońca praw człowieka Masih Alinejad oraz Rada Arktyczna.
Nominacje parlamentu nie oznaczają poparcia Komitetu Noblowskiego. Laureata poznany w październiku.